economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Yozgat'ta Köylü Kadınlara Hayvan Bakımı Eğitim Veriliyor

Yozgat'ta Köylü Kadınlara Hayvan Bakımı Eğitim Veriliyor
A- A+ A

Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü ortaklaşa yürüttükleri proje çerçevesinde damızlık inek alan birlik üyesi kadınlara eğitim verildi.

Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği hayvancılığın geliştirilmesi, et ve süt üretiminin artırılmasın sağlamak amacıyla yürüttükleri proje kapsamında Ziraat Bankası aracılığı ile düşük faizli kredi kullandırılarak birlik üyesi çiftçilere Gebe Düve Dağıtımı yaptı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından yüzde 50 hibe ile köylere 15 adet süt toplama tankı yerleştirildi.

Proje kapsamında 16 köyde 25 çiftçi ailesine toplam 153 adet ithal Holstein ırkı gebe düve dağıtımı yapılırken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Yozgat İl Müdürlüğü teknik ekipleri gebe düve dağıtımı yapılan köylerde kadın çiftçilere yönelik çiftçi eğitim çalışmaları yaptı.

Veteriner hekim ve ev ekonomisi teknikerlerinden oluşan teknik ekip köyde kadınlara hayvan bakım besleme, aşılamalar, hastalıklarla mücadele, sağım şekilleri, elde edilen sütlerin sağlıklı işlenmesi ve benzer konularda bilgi verdi.

Mart ayında başlayan eğitim toplantıları şu ana kadar 4 köyde gerçekleştirilirken, diğer köylerde de eğitim verileceği belirtildi.

http://aygazete.com/yerel-haberler/yozgat-haberleri/yozgatta-koylu-kadinlara-hayvan-bakimi-egitim-veriliyor-68046
Etiketler: Yozgat, Yozgat Haberleri