economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Siirt'te Ezidi Çocuklar İçin Kreş Açıldı

Siirt'te Ezidi Çocuklar İçin Kreş Açıldı
A- A+ A

Siirt Belediyesi tarafından Almanya’da bulunan yabancı bir kuruluşun desteğiyle kente sığınan Ezidi aile çocuklarına yönelik kreş açıldı.

Zarokxane ismi verilen kreş binasının açılışına Siirt Belediye Eşbaşkanları Tuncer Bakırhan Belkıza beştaş Epözdemir, HDP-DBP yöneticileri, Almanya Ezidi Federasyonu Eşbaşkanı Dr. Leyla Ferman ve çeşitli sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Barış Mahallesi kamp alanında düzenlenen törende konuşan Kamp Koordinatörü ve Siirt Belediye Eşbaşkan Yardımcısı Elif Akgül Ateş, kreşin 4-6 yaş arasındaki 52 çocuğun okul öncesi eğitim almalarını sağlamak ve yaşadıkların travmaları unutmaları amacıyla Almanya’da bulunan ve göç eden çocuklar için çalışmalar yürüten Aktion Der Kleıne Prınz kuruluşunun katkılarıyla yapıldığını söyledi.

Siirt’te 470 Ezidi’nin bulunduğunu belirten Belediye Eşbaşkan Yardımcısı Ateş, bu ailelerin konaklama, ısınma, beslenme, giyim ihtiyaçların belediye, halk ve sivil toplum örgütlerinin destekleriyle giderildiğini söyledi.

Almanya Ezidi Federasyonu Eşbaşkanı Dr. Leyla Ferman ise, Ezidi çocuklarının eğitimi için açılan çocuk kreşte emeği geçenleri kutladı.

Etkinlik, 1 oyun ve 2 eğitim sınıfından oluşan kreşin açılışı ve odaların gezilmesiyle son buldu.

http://aygazete.com/yerel-haberler/siirt-haberleri/siirtte-ezidi-cocuklar-icin-kres-acildi-14848
Etiketler: Siirt, Siirt Haberleri