economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Omü'de Konferans

Omü'de Konferans
A- A+ A

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Samsun Teknopark A.Ş., Samsun Spor, Eğitim ve Tanıtma Vakfı (Sam-Sev) iş birliğiyle Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde “İş Modelciliği, Yaratıcılık ve İnovatif Girişimcilik” konferansı düzenlendi.

Konferansa, Rektör Vekili Prof. Dr. Süleyman Kaplan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevilhan Mennan, Samsun Teknopark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fehmi Yazıcı, Sam-Sev Başkanı Rüştü Araboğlu, akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı konferansın konuşmacısı TOBB Genç Girişimciler Üst Kurulu Üyesi ve Dünya Fütüristler Birliği Türkiye Başkanı Alphan Manas katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Rüştü Araboğlu, “Sam-Sev Samsun özelinde kurulmuş bir vakıftır. Tüm çalışmaları Samsun’un geleceği içindir. Bu bağlamda buradayız” dedi.

ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞ BİRLİĞİNİ BİR ÜST PLATFORMA ÇIKARTABİLMEK

Samsun Teknopark ve girişimcilikle ilgili bilgi veren Prof. Dr. Fehmi Yazıcı, “Teknoparktaki amacımız girişimcileri bulup fikirlerini değerlendirip bunların uzantısı olan sanayiye ve katma değeri yüksek olan alanlara dönüştürebilmek, üniversite sanayi iş birliğini bir üst platforma çıkartabilmek” diye konuştu.

Yazıcı, konuşmasında “Üniversitemizde Girişimcilik ve İnovasyon adı altında Senatonun önerisiyle seçimli ders koydurduk. Bu dönemin başında bu ders Mühendislik Fakültesi ve iki farklı fakülte olmak üzere 3 fakültede zorunlu ders kapsamına alındı” şeklinde konuştu.

TÜM FAKÜLTELERDE GİRİŞİMCİLİK DERSİ OLACAK

Prof. Dr. Süleyman Kaplan ise konuşmasında, “Üniversiteler yalnız makale, kitap çıkaran yalnız eğitim veren değil; aynı zamanda toplumun ihtiyacı olan ürünleri çıkaran, üniversite sanayi iş birliğine doğru yönelmektedir. Burada inovasyon, girişimcilik söz konusu. Ülkemizde bu konularda çok ciddi yatırımlar, projeler yapılmakta. Üniversitemizde girişimcilikle ilgili dersleri bazı fakültelerde zorunlu hâle getirdik. İlerleyen süreçte tüm fakültelerde hocalarımızın verdiği girişimcilik dersleri olacak” ifadelerini kullandı.

Alphan Manas ise gelecek tahminlerini nasıl yaptıklarını anlattı. Manas şöyle konuştu: “Bizler gelecek tahmini yapıyoruz ama Nostradamus değiliz. Gelecek tahmini yaparken trendleri baz alıyoruz ve senaryo oluşturuyoruz: iyi senaryo, orta senaryo, kötü senaryo. Biz kısa vadeli geleceği tahmin edebiliriz, uzun vadeli geleceği tahmin etmemiz gerçekten zor. Neden zor? (…) Çünkü dünyadaki konjonktürel değişiklikler aniden olabilir.”

“BİLİNCİMİZİ BİLGİSAYARA YÜKLEYİP BİR YAZILIM HALİNE Mİ GELECEĞİZ?”

Gelecek teorilerinden de bahseden Manas, “2020’ye geldiğimizde şu ana kadar yaşadığımız son 15 yıllık değişim, 2015-2020 arasında yaşayacağımız değişimden çok farklı olacak. İnanılmaz teoriler var: Bilgisayarlar ile birleşip üstün zekalı Syborglar mı olacağız, bilincimizi bilgisayara yükleyip bir yazılım haline mi geleceğiz, iki insan arasında bilinç transferi mi yapacağız” diyerek farklı teorileri katılımcılarla paylaştı.

Konferansın sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevilhan Mennan konuşmacı Manas’a hediye takdim ederek teşekkür etti.

http://aygazete.com/yerel-haberler/samsun-haberleri/omude-konferans-64066
Etiketler: Samsun, Samsun Haberleri