economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Saü Öğretim Üyesi Akdemir Kalp Haftası Nedeniyle Açıklama Yaptı

Saü Öğretim Üyesi Akdemir Kalp Haftası Nedeniyle Açıklama Yaptı
A- A+ A

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Akdemir, Kalp Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Mesajında kalp hastalıklarının dünyada birincil ölüm nedeni olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ramazan Akdemir, düzenli kalp kontrolünün hayati önemde olduğunu söyledi. Son yıllarda tıbbi tanı yöntemlerinde büyük ilerlemeler olduğunu belirten Prof. Dr. Akdemir, birçok kalp hastalığının henüz hastalık ortaya çıkmadan tespit edilebildiğini ifade etti. Özellikle ileri yaş grubundaki kişilerde kalp hastalığı riskinin daha yüksek olduğunun altını çizen Akdemir mesajın devamında şu ifadelere yer verdi: “Kalp ve damar rahatsızlıkları İleri yaşlardaki kişilerde daha fazla görülüyor ve daha ölümcül olabiliyor. Dolayısıyla bu yaş grubundaki kişilerde koruyucu ve önleyici tedbirlere daha fazla önem verilmesi gerekiyor. Bu yaş grubundaki bireylerin şikayet olmadan bile rutin kalp kontrolü yaptırmalarında fayda görüyoruz."

“Aşırı kilo, stres, yorgunluk, sigara içimi, diyabet, ailesel faktörler bu etkenler arasında yer alıyor. Şeker hastalığı başlıbaşına bir risk faktörüdür. Beslenmenin kalp rahatsızlıklarının ortaya çıkmasındaki rolününü yadsınamaz. Bu yüzden sağlıklı bir kalp için sağlıklı beslenmek şart. Özellikle tuz ve şekerden kaçınılması gerekiyor. Yüksek tuz kullanımı en temel yanlışlardan birisi. Maalesef ülkemizde normalin 3 katı daha fazla tuz kullanılıyor. Bu da kalp ve damar hastalıklarını tetikliyor. Alınacak küçük önlemlerle kalp ve damar rahatsızlıklarının önlenebilir.

"Sağlıklı bir kalp için sağlıklı beslenme şart. Sağlıklı ve doğal besinlerle beslenin, şekeri ve tuzu azaltın. Fazla kilolardan kurtulun. Kilo vermek kadar sağlıklı bir kiloyu korumak da önemli. Sık sık kilo alıp vermek de kalp sağlığına zararlı. Fiziksel aktivite şart. Aşırıya kaçmadan hafif ya da orta düzeyde, yaşa uygun egzersiz kalbimizi güçlendirir. Sigara kesinlikle içmeyin ve içilen ortamlardan uzak durun. Hayatınızdan stresi çıkarın. Unutmayın stres öldürür, stres kanser yapar, stres kalp krizi ve tansiyon yapar. Stresten kurtulmak için kendinizle, ailenizle, eşinizle, dostunuzla ve yaşamla barışık olun. Rutin kontroller yaptırın. Aile hikayenizde diyabet ve yüksek tansiyon varsa 30 yaşından itibaren bir kardiyologa muayene olun.”

http://aygazete.com/yerel-haberler/sakarya-haberleri/sau-ogretim-uyesi-akdemir-kalp-haftasi-nedeniyle-aciklama-yapti-78389