economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Chp'li Aktivistten Chp'li Seyit Torun'a Sert Tepki

Chp'li Aktivistten Chp'li Seyit Torun'a Sert Tepki
A- A+ A

Ordu’nun tanınmış aktivistlerinden ve CHP Ordu Eski Yönetim Kurulu üyesi olan Enis Ayar, CHP’li eski Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun’un milletvekili aday adaylığına çıkmasına sert tepki göstererek, “Geçtiğimiz iki dönem Ordu Belediye Başkanlığı yapan Seyit Torun’un geçmişi unutturarak milletvekili aday adayı olarak ortaya çıkmasını protesto ediyorum” dedi.

Türkiye’nin yakından tanıdığı ve Ordu’nun yetiştirdiği tanınmış aktivistlerden ve CHP Ordu Eski Yönetim Kurulu Üyelerinden Enis Ayar, Ordu 19 Eylül Gazeteciler Derneği’nde bir basın toplantısı düzenledi. İki dönem Ordu Belediye Başkanlığı yapan CHP’li Seyit Torun’un döneminde yapılan yanlış uygulamaları eleştirmesi ve protesto gösterileriyle hatırlanan Enis Ayar, Torun’un bu kez ‘CHP Ordu Milletvekili Aday Adayı’ olarak ortaya çıkmasına sert tepki gösterdi.

"SEYİT TORUN CHP’Lİ DEĞİL"

Seyit Torun’un CHP’li olmadığını iddia eden Ayar, Torun’un ‘güler yüz’ ile politika yaptığını vurgulayarak, “Sadece güler yüzle politika yapılmaz. Sadece güler yüzle hizmet yapılmaz” ifadesini kullandı. Ayar, Torun’un belediye başkanlığı döneminde gözle görünen bariz hataları anlatarak şöyle konuştu: “Seyit Torun’un Belediye başkanlığı dönemine bir bakalım. Anemon Otel’in kat yüksekliği Orduluyum diyen kimin vicdanını sızlatmıyor. İlave iki kat için cenaze arabası aldı. Cenaze arabası ihtiyacını biz karşılasaydık da, o güzelim manzara betona boğulmasaydı. Sahil yoluna diktiği hastalıklı palmiyelerin ucunda çam fidanı yetişiyor. İki kez ihaleye çıkartarak kamuoyunun ve sivil toplum kuruluşlarının itirazlarına rağmen meydan olacak alana Belediye binasını diken Seyit Torun’u kim demokrat görebilir. Fen Lisesi civarındaki güzelim ağaçları acımasızca keserek otopark alanına çeviren zihniyeti niye unutalım? Kime lazımdı o otopark? Gazi Köprüsü ve Soya Caddesi arasındaki yürüyüş güzergahında bir bisiklet yolu yapmak çok mu zordu? Çocuklarımızın için bir bisiklet yolunu düşünmeyişi ileri görüşlülükten ne kadar nasiplendiğini göstermez mi? İçkili yerler için neden mahalle aralarına ruhsat verdiniz? Vicdanınız hiç sızlamıyor mu? Sizin yaptığınız ve mimari bir çöplük olan Cumartesi pazarı mevkisinde otopark binasından memnun musunuz? Şu anda yapılan tadilatlar bile kurtarmıyor durumu. Keçiköy mevkisindeki bir otelin ilave binası için asırlık ağaçlar için vicdanınız neredeydi? Boztepe’deki yapılaşma sizin ne kadar beton sevici olduğunuz konusunda ipucu veriyor. Çok mu gerekliydi Boztepe’deki binalar.”

Ayar, CHP’li üyelere seslenerek şunları kaydetti: “Benim amacım 29 Mart’taki ön seçimde oy verecek CHP’li arkadaşları uyarmak. Aman, güler yüzlü olarak prim vermeyin. Adaylığını açıkladığı video görüntülerini tekrar izleyin. Gülen yüzündeki gözler her şeyi anlatıyor. O gözlere baktığınızda içindeki nefreti göreceksiniz. Solun herhangi bir demokratik tepkisinde ortadan kaybolan ama sonra bende varım diyerek ortaya çıkan bu gözlerin sahibine iyi bakın. Gözler yalan söylemez. İçindeki nefreti göreceksiniz.”

ENİS AYAR KİMDİR?

Ordu doğumlu 68 kuşağından olan Enis Ayar, o dönemde sol jargonda ‘Fruko’ olarak tanımlanan ve ‘beylik silahını’ yanında taşımadığı için defalarca maaş kesinti cezasına çarptırılan ‘Toplum Polisi’ydi. Enis Ayar aynı zamanda Hukuk Fakültesi öğrencisi Vedat Demircioğlu’nun pencereden atıldığı 17 Temmuz 1968 gecesinde, meşhur İTÜ baskınına katılan polislerden biriydi. Bu olaydan sonra toplum polisliğinden istifa eden ve sivil hayata atılan Enis Ayar, turizm işine yöneldi. Yıllarca İstanbul’da turizm ve eğlence alanında çalıştıktan sonra 1990’larda Ordu’ya gelerek şehirde ilk eğlence merkezini açtı. 2000 yılı Ağustos ayında başladığı 1000 kilometrelik İstanbul-Ordu arası yürüyüşü tam 34 günde tamamladı.

1976’da Vakko’nun mankenlik kursundan mezun ilk lisanslı fotomodellerinden olan Enis Ayar, o dönem Ersin Alok, Halit Kıvanç, Yıldız Kenter’den ders aldı. Beymen’in ilk reklam filminde de oynayan Ayar, Lipton için Norveçli bir modelle birlikte rol aldı. 1999 yerel seçimlerinde ÖDP’den Ordu Belediye Başkan adayı olan Ayar için ‘Ordu’da Bir Argonot’ adıyla belgesel bile çekildi. Yıllarca Vosvos şenliklerini düzenleyen Ayar, 500 metre yüksekliğindeki Boztepe’ye Teleferik fikrinin de öncülüğünü yapmıştı. Ayar, tarihi Taşbaşı ve Yason Kiliseleri ile Kurul Kalesinin turizme kazandırılmasında öncü olan isimlerin başında geliyor.

http://aygazete.com/yerel-haberler/ordu-haberleri/chpli-aktivistten-chpli-seyit-toruna-sert-tepki-75546
Etiketler: Ordu, Ordu Haberleri