economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Muş'ta Barış Ve Huzur Ormanı Oluşturuldu

Muş'ta Barış Ve Huzur Ormanı Oluşturuldu
A- A+ A

Muş’ta Kent Konseyi tarafından alınan karar doğrultusunda ‘Barış ve Huzur Ormanı’ oluşturuldu.

Muş Kent Konseyi Başkanlığı tarafından alınan kararın Vali Vedat Büyükersoy tarafından onaylanması üzerine başlatılan çalışmaların ardından Kent Konseyi ‘Barış ve Huzuru Ormanı’ oluşturuldu. ‘Senin de bir Barış Fidanın Olsun’ sloganı ile başlatılan proje için Vali Vedat Büyükersoy, Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, İl Emniyet Müdürü Ahmet Cemal Çalışkan, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, gönüllüler ve vatandaşlar tarafından merkez Bağlar mevkiinde şenlik düzenlendi.

Muş Valiliği tarafından Orman İşletme Müdürlüğü’ne tahsis edilen alanda düzenlenen şenlikte Kent Konseyi tarafından temin edilen fidanlar toprakla buluşturuldu. Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Bayram Coşkun, alınan karar doğrultusunda fikirlerini önce belediye başkanına daha sonra valiye aktardıklarını söyledi. Coşkun, “Yaptığımız görüşmeler sonucunda kararımız hem olumlu bulundu hem de desteklendi. Bunun üzerine bazı çalışmalar yaptık ve bugün burada Barış ve Huzur Ormanı çalışmamızı gerçekleştirmek için bir araya geldik. Aslında önemli olan ağaç dikmek değil, diktiğimiz ağaçları koruyup büyümelerini sağlamaktır. Tamda burada hepimize yanı Muşlu vatandaşlarımıza büyük sorumluluklar düşmektedir. İnşallah hep birlikte oluşturduğumuz bu projeyi yine hep birlikte ayakta tutacağız” diye konuştu.

“HERKES ÜLKEMİZİN BARIŞ VE HUZURUNA KATKI SAĞLAMALIDIR”

Muş Belediye Başkanı Feyat Asya da Kent Konseyi’nin böyle bir karar almasını kendisini çok mutlu ettiğini ve belediye olarak her türlü desteği verdiklerini ve vermeye de devam edeceklerini vurguladı. Asya, Barış ve Huzur Ormanı adı altında yapılan bu etkinliğin çok anlamlı olduğunu kaydederek, “Bugün ülkemizde barış ve huzur tohumları yeşerirken bizlerin Muş’ta böyle bir etkinlik gerçekleştirmesi oldukça gurur vericidir. İnşallah hükümetimizin başlattığı Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi kapsamında devam ede gelen çözüm süreci ile birlikte bizlerin diktiği ağaçlar hep birlikte yeşerecektir. Bizler bugün burada hep birlikteyiz, birlik içerisinde kardeşlik ve huzurun tesisine katkı sağlamak için buradayız. Bu ülkede yaşayan herkes bu sürece bir şeyler yaparak katkı sağlayabilir” dedi.

Peygamber Efendimizin ‘Kıyamet kopmaya yakınken elinizde bir ağaç fidanı varsa ve onu dikmeye vakit bulabilirseniz onu dikin’ Hadis-i Şerif’ini hatırlatarak konuşmasına devam eden Asya, “Bakınız alemlere Rahmet Peygamber Efendimiz ağaç dikmenin önemini nasıl anlatmış. Biz kıyamet koparken değil, yılda 2 defa ağaç diker ve diktiğimiz ağaçları korursak ülkemizde ağaç ve orman sıkıntısı kalmaz. Benim sizlerden istirhamım bu ve buna benzer projelere-fikirleri destek verin, destekleyin” diye konuştu.

Ormanın korunması ve sulanması konusunda her türlü eksiğin giderilmesi için belediye olarak ne gerekiyorsa yapacaklarını sözlerine ekleyen Asya, “Barış ve Huzur Ormanı projesi ağaç dikiminin yanında; sulama sisteminin oluşturulması, yıllara sari bakım ve koruma hizmetleri ile ihata tellerinin oluşturulmasını da içermektedir. Ayrıca oluşturulan ormanlık alanda çam ağaçlarıyla birlikte, ıhlamur gibi ağaçlar ile yöremize ait ağaç türlerinin dikimini gerçekleştirdik. Bu alan Muş’ta bir taraftan barış, huzur ve sevginin sembolü olurken, diğer taraftan Muşluların yaşam kalitesini arttıracaktır. Şehrine sahip çıkma hassasiyetine sahip olan hemşehrilerimizin desteğiyle bu proje başarılı bir şekilde amacına ulaşacaktır” ifadelerini kullandı.

“HUZURUN OLMADIĞI YERDE BARIŞ OLMAZ”

Muş Valisi Vedat Büyükersoy ise Kent Konseyi’nin girişimlerinin takdire şayan olduğunu vurguladı. Valilik olarak projeye destek verdiklerini belirten Vali Büyükersoy, “Ağacın olmadığı yerde insanın huzur bulması ve mutlu olması çok zordur. Ağacın olduğu yerde insanlar iç dünyasıyla daha barışıktır. Hayatımızın en değerli faaliyetlerinden biri ağaç dikmektir. 27 yıllık idarecilik hayatımda en fazla zevk aldığım ve mutlu olduğum işlerden biri fidan dikmektir. Ayrıca huzur olmadığı bir yerde barış olmaz. Biz bunun için bu projenin adını Barış ve Huzur Ormanı koyduk. İnşallah huzurumuz ile birlikte barışın da tesis edildiği bir ülkede hep birlikte nice güzel günler yaşayacağız” şeklinde konuştu.

http://aygazete.com/yerel-haberler/muş-haberleri/musta-baris-ve-huzur-ormani-olusturuldu-81877
Etiketler: Muş, Muş Haberleri