economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Mdob, 'Notre Dame'ın Kamburu' Balesini Yeniden Sahneleyecek

Mdob, 'Notre Dame'ın Kamburu' Balesini Yeniden Sahneleyecek
A- A+ A

Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), Victor Hugo’un aynı adlı eserinden baleye uyarlanan ’Notre Dame’ın Kamburu’ bale eserini yeniden sahneleyecek.

Üç boyutlu dekoru ve saatler alan plastik makyajıyla göz kamaştıran Notre Dame’ın Kamburu bale eseri Mersinli sanatseverlerle yeniden buluşuyor. Şef Aytuğ Ülgen yönetiminde 10 Şubat 2014 Salı günü saat 20.00’de Mersin Kültür Merkezi’nde yer alacak eserin müzikleri, Cesane Pugni müziğini yeniden düzenleyen ve kendi bestelerini de ekleyen Bujor Hoinic’e ait. Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Armağan Davran ve Volkan Ersoy’un koreografi ve librettosunu yazıp sahneye koyduğu eserde, dekor tasarımı Adnan Öngün’e, kostüm tasarımı Çimen Somuncuoğlu’na, ışık tasarımı Fuat Gök’e ait. Zangoç Quisamado’nun plastik makyajını uygulayan Ankara Devlet Opera ve Balesi makyörlerinden Refik Yerlitaş. MDOB orkestrası ve deneyimli bale sanatçılarının sahnelediği balede başlıca rolleri, Büşra Ay, Mahmut Akyol, Burak Serkan Cebeci, Irakli Bakhtadze, Beatrice Parma, Serbülent Biçer, Murat Koman, Niyazi Cingöz, İsmail Şereflioğlu, Özge Uzun Ösmen, Tarkan Günal, Tuba Şennalbant ve Göksel Toker paylaşıyor.

Notre Dame’ın Kamburu’nun konusu 15. yüzyılda geçmektedir. Paris’te yaşayan Quasimado, çok çirkin ve ucube bir adamdır. Notre Dame Kadetrali’nin Papazı, ona sahip çıkarak kilise zangocu yapmıştır. Papaz, Quasimado’yu dış dünyaya kapatmış ve hizmetçisi gibi kullanmaktadır. Fakat çingene güzeli Esmeralda’nın şehre gelmesiyle her şey değişir. Çirkin ve kambur bir yaratık olan Quisamado ile Notre Dame Kadetrali Papazı’nın Esmeralda’ya aşık olmasıyla her şey değişir. Zangoç ve Papaz’ın ruh dünyası ve olaylar karma karışık hale gelir.

http://aygazete.com/yerel-haberler/mersin-haberleri/mdob-notre-damein-kamburu-balesini-yeniden-sahneleyecek-93803
Etiketler: Mersin, Mersin Haberleri