economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Başkan Kocamaz Ve Can, Muhtarlarla Biraraya Geldi

Başkan Kocamaz Ve Can, Muhtarlarla Biraraya Geldi
A- A+ A

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, yıllardır çözülemeyen birçok problemin yükünün 1 yıllık bir yönetime yüklenemeyeceğini, 5 yıllık dönem sonunda Mersin’in sorunlarını çözeceklerini söyledi.

Kocamaz ile Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, muhtarlarla bir araya geldi.

Selçukhan Restaurant’ta düzenlenen toplantıya MHP Mersin Milletvekili adayları Baki Şimşek ve Tolga Arslan, daire başkanları, daire müdürleri, meclis üyeleri ile muhtarlar katıldı.

Vatandaşın verdiği desteğe layık olacaklarını belirten Başkan Kocamaz, “Mersin Büyükşehir Başkanlığı yönetimi olarak 1 yılı geride bıraktık. 30 Mart öncesi Mersin’de bir yönetim değişikliği ihtiyacı duyuldu. Vatandaşlarımız bu seçimde bize destek verdi ve sırtımıza çok büyük ve vebali ağır olan bir görev yükledi. Yeni sistemle büyükşehir sınırları vilayet sınırlarıyla örtüştürüldü, merkezdeki 4ilçeye hizmet eden Büyükşehir Belediyesi Adana’dan Antalya’ya kadar olan 15800 kilometrekarelik bir alana artık hizmet vermekle yükümlü oldu” dedi.

Katmerleşmiş problemler yumağı bir Mersin’i devraldıklarını vurgulayan Başkan Kocamaz, “Elbette ki Mersin çok daha fazla hizmet alması gereken bir bölgedir. Cenab-ı Allah’ın özene bezene yarattığı yeryüzü cenneti bir bölgede yaşıyoruz. 1milyon 730 bin insanımız bu coğrafyada yaşıyor. 509 köy toplamda da 1400 mahalle büyükşehir sınırlarında hem büyükşehirden hem de bağlı olduğu ilçelerden hizmet bekliyor. Bu yeni sistemle bildiğiniz gibi genelde çözülmesi gereken birçok sorun büyükşehir’in çözmesi gereken sorunlar haline dönüştü. Hep Güneydoğu’dan bahsederler geri kaldı diye ama Mersin’i gezdiğinizde özellikle dağ kesimleri gezdiğinizde Güneydoğu’dan çok daha geri köylerimiz var, çok daha az hizmet almış köylerimiz var. Yollar bozuk, içme su problemi, sulama suyu problemi çözülmemiş, köylü çocuklarını istediği gibi eğitemiyor, okutamıyor, taşımalı eğitimle hizmet verilmeye çalışılıyor. Babaları anneleri o perişanlığı çekmiş şimdi de mini mini yavrular bu perişanlığı çekiyor. Aklınıza ne gelirse her türlü problem var. Katmerleşmiş problemler yumağı haline gelmiş bir Mersin görüyoruz” şeklinde konuştu.

Mersin’in sorunlarını çözmeye talip olduklarını ifade eden Kocamaz, “Tabi ki bunların bir plan program çerçevesinde çözüme kavuşturulması lazım. Arkadaşlarımız bunların çalışmasını yaptı. Yaptığımız programa ve hesaba göre Allah’ın izniyle 3 yıl içerisinde asfaltsız köy yolu bırakmayacağız. Hepinizin sıkıntılarını biliyoruz. Daha öncede arkadaşlarımız geldiler bu sıkıntılarla ilgili notları aldılar. Yıllardır çözülemeyen birçok problemin yükünü 1 yıllık bir yönetime yükleyemezsiniz, bu haksızlık olur. Biz sizlerden bunların çözümüyle ilgili biraz sabır istiyoruz” cümlesini kullandı.

Daha sonra söz alan Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, büyükşehir yasasıyla ilgili sıkıntıların artık geride kaldığını, hizmet için çalışmalara başladıklarını söyledi. Can, “Muhtarlarımız bizim mesai arkadaşlarımız dedik, muhtarlarımız bizim gözümüz kulağımız, bizim göremediklerimizi gören, duyamadıklarımızı duyan ve bugüne kadar bizden duasını ve desteğini esirgemeyen mesai arkadaşlarımız olarak hepinizden Allah razı oldun diyorum, bugüne kadar vermiş olduğunuz destekler için teşekkür ediyorum.Belediyelere bu hizmetler dün özel idareden, köy hizmetlerinden geliyordu. Henüz 1 yılda besmeleyi yeni çekmiş, eşitlik ilkesine uyan, hizmetleri hakkaniyetle ilçeleri ayırmadan yapacağına inandığımız başkanımıza biraz sabır gösterdiğimiz zaman ki, çünkü Tarsus’ta 20 yıldır yapılanı yapan kişi, yapılacağı da bilen kişi, bence her şeyi başkanımıza bırakalım bize sadece dua etmek kalsın, biz Tarsuslu olarak buna inanalım. Biz inanıyoruz ki başkanımız her şeyi bizden daha güzel düşünür her şeyin eksiğini bizden daha iyi giderir” ifadesini kullandı.

Kapanan 89 köy okuluna talip olduklarını altını çizen Başkan Can, “Bizim bir sözümüz var. Kapanan 89 köyümüzün köy okulu için Tarsus Belediyesi olarak gerekli yazışmaları başlattık biz 89 köy okuluna talibiz. Verin bize köy okullarını muhtarlık odası, sağlık odası yapalım, kütüphane, internet odası yapalım köy bahçesine oyuncaklarımızı, salıncaklarımızı koyalım taziye evinizi de, düğün evinizde kapanan bu 89 köy okuluyla çözelim. Bunları da verin bizlere bunları da köylü vatandaşlarımızın hizmetine sunalım. Ama en önemlisi bizim için Tarsus’ta bir olmamız, beraber olmamız. Bizim ayrım gayrım yapmadan hemşehrilerimiz olarak hep birlikte Tarsus’a sahip çıkma sorumluluğumuz var, Tarsus’ta ele ele kol kola olma zorunluluğumuz var” dedi.

http://aygazete.com/yerel-haberler/mersin-haberleri/baskan-kocamaz-ve-can-muhtarlarla-biraraya-geldi-37561
Etiketler: Mersin, Mersin Haberleri