economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Dbp'den Nusaybin'de Örgütlenme Eğitim Programı

Dbp'den Nusaybin'de Örgütlenme Eğitim Programı
A- A+ A

Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP), bölgede başlattığı eğitim programı Mardin’in Nusaybin ilçesinde devam ediyor.

DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, DBP Basından Sorumlu MYK üyesi Bermal Birtek, DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Sorumlusu Mehmet Aslan, bölge belediye eş başkanları, belediye meclis üyeleri, DBP ve HDP Mardin il, ilçe eş başkanlarının katıldığı eğitim programı Mitanni Kültür Merkezi’nde yapıldı. Saygı duruşu ile başlayan eğitim programında DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Sorumlusu Mehmet Aslan, dönemin siyasal sürecine değinerek, Kobani sürecinde yaşanan zafer sonucunda Kürtlerin statüsünün ne olacağı konusu tekrardan odağı haline geldiğini ifade etti. Aslan, "Bizler için startı önderliğin 2003 Irak Krizi ile başladığı süreçte tanımladığı gibi. Önderlik Irak Krizi ile başlayan süreci Ortadoğu’da ulus devletleri tekçi olarak ilan etti. Ulus devletlerin statükocu yapılarına, ötekileştiren yapılarına Ortadoğu’da kendisini idame ettiremeyeceğini bizlere gösterdi. Bu sürece eğer ki ulus devlet yapısı çözüm olmuyorsa bunun alternatif örgütleme sistemleri, yapılar, hareketler dönemin ihtiyaçlarına cevap olduğu oranda güç olabilecektir. Sistemi inşa edebilecektir" dedi.

Ortadoğu’daki gelişmelerin Irak krizi ile başladığını ve Kobani zaferi ile sonuçlandığını ifade eden Aslan, "Sonuçlanan son döneme kadar Kürtlerin yoğun bir mücadelesi ve direnişi hem Ortadoğu halkları hem de dünya halkları için Kürtlerin bu süreçte yeni sistemde rol alması gereken bir güç olarak dünyanın gündemine koyuyor. Kobani zaferi başlı başına Kürt özgürlük hareketini, Sayın Öcalan’ın Kürt toplumunun yapılanmış olduğu düzeyle alakalıdır" şeklinde konuştu.

Eğitimlerinin iki gün süreceğini belirten Aslan, ideoloji, demokrasi, demokratik özerklik ve yoldaşlık başlıklarında, ikinci günde ise siyasal süreç değerlendirmesi, ideoloji, temsiliyet amaç araç ilişkisi, yoldaşlık ilişkisi, demokratik cumhuriyet, demokratik özerklik, zaman ve yönetimi konularında eğitim verileceğini söyledi.

Açılış konuşmalarından sonra eğitim basına kapalı bir şekilde devam etti.

http://aygazete.com/yerel-haberler/mardin-haberleri/dbpden-nusaybinde-orgutlenme-egitim-programi-25016
Etiketler: Mardin, Mardin Haberleri