economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Saruhanlı'da Anaokulu Öğrencilerine Çikolatalı Üzüm Dağıtıldı

Saruhanlı'da Anaokulu Öğrencilerine Çikolatalı Üzüm Dağıtıldı
A- A+ A

Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde, ilçenin başlıca gelir kaynağı üzümün tanıtımı ve iç piyasadaki tüketiminin artırılması amacıyla anaokulu öğrencilerine çikolatalı üzüm dağıtıldı.

Saruhanlı 54 No’lu Üzüm Tarım Satış Kooperatifi’nce düzenlenen etkinliğe, İlçe Kaymakamı Erdoğan Kanyılmaz, Belediye Başkanı Hüseyin Yaralı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Işık ve Kooperatif Başkanı Nevzat Belek katıldı. Anaokulu öğrencileri üzüm dağıtımından önce çeşitli gösteriler sergiledi. Etkinlikte, kuru üzümün faydaları hakkında öğrencilere bilgilerde verildi. Daha sonra da, öğrencilere ambalaj kutuları içinde draje (çikolatalı üzüm) dağıtıldı.

Saruhanlı Belediye Başkanı Dr. Hüseyin Yaralı, burada yaptığı konuşmada, kuru üzümün çok faydalı bir ürün olduğunu, 100 gram kuru üzümde 290 kalori bulunduğunu kaydetti.

Çocukların gelişimini destekleyen ve iyi bir enerji kaynağı olan kuru üzümün içerdiği besin, vitamin ve mineraller sayesinde adeta bir sağlık deposu olduğunu ifade eden Yaralı, şu ifadelere yer verdi:

“Kuru üzüm içerdiği besin değerleriyle özellikle çocukların gelişimini destekliyor ve C vitamininin etkinliğini artırıyor. Beynin enerji kaynağı olan kuru üzüm kansızlık, zayıflık ve birçok hastalıklara da iyi geliyor. Bizler bu bakımdan kuru üzüm tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Okul çağındaki öğrencilerin beslenmesi büyük önem arz etmektedir. Özellikle ders aralarında çocukların sık beslenmeye ve enerjiye ihtiyaçları vardır. Ülkemizin yıllık 280-300 bin ton kuru üzüm üretimi olduğu göz önünde tutulmalıdır. Dünyada kuru üzümü üretiminde ilk sıralarda yer alan ülkemizde kişi başı yıllık üzüm tüketimi 250 gram civarındadır. Bizim üzüm ihraç ettiğimiz ülkelerin başında yer alan İngiltere ve Almanya gibi ülkelerde bu oran 1600-1700 grama kadar çıkmaktadır. Üzümü üreten ancak tüketmeyen ve değerini tam bilemeyen bir ülkeyiz. Okul çağındaki çocuklarımıza bu konuda doğru beslenme alışkanlığı kazanması için üzüm verilmesi önemlidir.”

Başkan Yaralı, 95 bin dekar alanda üzüm üretiminin yapıldığı Saruhanlı’da, 16 milyon civarında asma ağacı bulunduğunu ve yılda 40-45 bin ton ürün elde edildiğini de hatırlattı.

http://aygazete.com/yerel-haberler/manisa-haberleri/saruhanlida-anaokulu-ogrencilerine-cikolatali-uzum-dagitildi-32035
Etiketler: Manisa, Manisa Haberleri