economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Tunuslu Yazar Raşidel Gannuşi Kitap Fuarına Katılıyor

Tunuslu Yazar Raşidel Gannuşi Kitap Fuarına Katılıyor
A- A+ A

Siyasetçi, düşünür, yazar ve Tunus’un en önemli partilerinden biri olan Nahda Hareketi’nin lideri Raşid El Gannuşi, 4. Malatya Anadolu Kitap Fuarı’na katılacak.

Konuyla ilgili olarak verilen bilgilere göre, yarın Malatya’ya gelecek olan Gannuşi, Kitap Fuarı’nda imza gününe katılacak ve perşembe günü saat 20.30’da Kongre ve Kültür Merkezi’nde bir konferans verecek.

BAŞKAN ÇAKIR: “GANNUŞİ, VAKUR, İDEALİST VE ÖZGÜRLÜK AŞIĞI BİR LİDERDİR”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, "Gannuşi, her zaman milletinin menfaatlerini kendi siyasi istikbaline tercih eden, vakur, idealist ve özgürlük aşığı bir devlet adamıdır. Her zaman “ulusal uzlaşıya” ve hukukun üstünlüğüne vurgu yapmış örnek bir siyasi liderdir. Uzun yıllar sürgün hayatı yaşamış bir çilekeştir” dedi.

Başkan Çakır, Tunus’ta diktatörlük ve zulme karşı başlatılan özgürlük hareketinin en önemli aktörü ve aynı zamanda entelektüel kimliği ile sadece Tunus’da değil bölgesinde büyük etkileri olan bir mütefekkiri Malatya’da ağırlayacak olmalarının kendilerini çok mutlu ettiğini belirtti.

RAŞİD GANNUŞİ KİMDİR?

1970’li yıllarda Tunus’ta Nahda hareketini başlatan ve kendisini ‘Müslüman demokrat’ olarak tanımlayan Gannuşi, siyasi faaliyetlerinden dolayı 1980 yılında Londra’ya sürgün edildi. Gannuşi, 2011 yılında, Tunus’un 23 yıllık Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali’ye karşı başlatılan Yasemin Devrimi’nin ardından Tunus’a dönerek aktif siyasete başlamış ve Nahda Hareketi’nin genel başkanlığına seçilmiştir. Gannuşi, devrimin ardından 2011 yılının Ekim ayında yapılan seçimlerde başbakanlığa getirilmiş, daha sonra yaşanan Arap Baharı sürecinde Tunus’un zarar görmemesi amacıyla bu görevinden istifa etmiştir.

http://aygazete.com/yerel-haberler/malatya-haberleri/tunuslu-yazar-rasidel-gannusi-kitap-fuarina-katiliyor-83571