economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Karakaya Baraj Gölü Güvenli Hale Geliyor

Karakaya Baraj Gölü Güvenli Hale Geliyor
A- A+ A

Malatya Büyükşehir Belediyesi, coğrafi yapısı bilinmediği için daha önce birçok ölümlü kaza ve boğulmaların meydana geldiği Karakaya Baraj Gölü’nde harita çalışmaları başlattı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, geçtiğimiz yıl, deniz, baraj ve göletlerin haritalarının çıkarılmasında tek yetkili olan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı nezdinde girişimlerde bulunan Büyükşehir Belediyesi’nin, varılan mutabakat sonunda Karakaya Baraj Gölü’nün haritasının çıkarılması için aralık ayında çalışma başlattığı belirtildi. Bu çalışmalar kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir Oşinografi ve Hidrografi Daire Başkanlığı’nda görevli yetkililerin Malatya’ya gelerek, Karakaya Baraj Gölü’nde ön çalışmalar yaptığı kaydedildi.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında, ikinci bir ekibin Malatya’ya geldiği, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir Oşinografi ve Hidrografi Daire Başkanlığı’nda görevli 4 kişilik ekibin, bugün Karakaya Baraj Gölü’nde harita çalışmalarına başladığı ifade edildi. Yapılan açıklamada, “Büyükşehir Belediyesi kontrolünde yapılacak olan harita çalışmalarında, Karakaya Baraj Gölü’nün 1/50.000 ölçekli haritası çıkarılacak. Bu haritada baraj gölünün derinlikleri, dip yapısı, akıntı şiddeti ve akıntı yönü gibi bilgiler yer alacak. Ayrıca bir tanesi Battalgazi Atabey İskelesi’nde 3 tanesi de karşı kıyı olan Baskil ilçesinde olmak üzere toplam 4 noktanın da 1/1000 ölçekli haritaları hazırlanacak. Bu haritalarda da feribot güzergâhlarının detaylı ölçümleri yapılacak” denildi.

“TÜRKİYE’DE İLK DEFA MALATYA’DA”

Harita çalışmaları için Malatya’ya gelen Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir Oşinografi ve Hidrografi Daire Başkanlığı’nda görevli ekip sorumlusu Sedat Gölgesiz, baraj haritası çalışmalarının bir ay süreceğini söyledi. Baraj gölü derinliklerinin yanı sıra sığ suların tespit edileceğini kaydeden Gölgesiz, hazırlanacak olan haritanın baraj üzerindeki feribot ve diğer tekneler için referans oluşturacağını belirtti.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Dairesi Başkanlığı görevlisi Mehmet Kayış ise Baraj Gölü haritası ile ilgili Türkiye’de ilk çalışmanın Malatya’da yapılacağını söyledi. Türkiye’de örnek olacak bu çalışma ile baraj gölü üzerinde emniyetli bir seyir hareketinin olacağını da kaydeden Kayış, hazırlanacak olan harita sayesinde geçmişte yaşanan kazaların da büyük oranda düşeceğini söyledi.

ÇAKIR: "BARAJ ÜZERİNDEKİ SEYAHATLERE STANDART GELECEK"

Sorumluluğun Büyükşehir Belediyesi’ne geçmesiyle birlikte, birçok acıların yaşandığı Karakaya Baraj Gölü üzerinde çalışmalara başladıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, yapılan ve yapılacak olan çalışmalarla baraj gölü üzerindeki seyahatlere bir standart geleceğini söyledi. Bugüne kadar Karakaya Baraj Gölü üzerindeki seyahat ve balıkçılığın gelişigüzel yapıldığını hatırlatan Çakır, gerek harita çalışmaları, gerek feribot seferleri ve gerekse balıkçılığın ruhsatlandırılması gibi çalışmalarla Karakaya Baraj Gölü’nün vatandaşların rahatça kullanabilecekleri güvenli bir alan haline geleceğini dile getirdi.

http://aygazete.com/yerel-haberler/malatya-haberleri/karakaya-baraj-golu-guvenli-hale-geliyor-22552