economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Asfalt Araştırma Laboratuar Merkezi Kuruldu

Asfalt Araştırma Laboratuar Merkezi Kuruldu
A- A+ A

Malatya Büyükşehir Belediyesi, asfaltta kalitenin artırılması ve maliyetin azaltılması amacıyla Asfalt Araştırma Laboratuar Merkezi kurdu.

Yol ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığına bağlı İlçe Yol Yapım ve Asfalt Şube Müdürlüğü bünyesinde kurulan laboratuar sayesinde, yollarda kullanılacak malzemenin dayanıklılığı ve kalitesi ölçülerek, hangi kalitede malzemenin serileceği bilimsel olarak ortaya çıkacak. Yapılan açıklamada, asfaltlama işlemlerine başlamadan önce gerek zemin, gerekse kullanılacak malzemelerin; laboratuarda çeşitli deneylere tabi tutulduktan sonra, alınan numunelerin kalite kontrol ve standartlara uygun raporu verildikten sonra asfalt serim işleminin yapılacağı belirtildi. Laboratuarda, malzemenin kalite standartları, donma-çözülme dayanımı, elek analizi, aşınma deneyi, su emme deneyi ile kirliliğinin ölçüldüğü bildirildi.

ÇAKIR: ASFALT KALİTESİ DAHA DA ARTACAK

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanında bulunan bütün yolları standartlara uygun hale getirmek için çalıştıklarını belirten Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, açılan Asfalt Araştırma Laboratuar Merkeziyle birlikte yollardaki asfalt kalitesinin daha da artacağını söyledi. Bilimsel çalışmalarla daha net bilgiye sahip olunduğunun altını çizen Başkan Çakır, “Büyükşehir sürecinden önce yollarımızın analizini yaptık. Bu analizleri yaparken bilimsel çalışmaların bize daha net bilgi vereceğini biliyorduk. Bu amaçla süreçle birlikte çeşitli ar-ge çalışmaları yaptık. Maksimum verim, düşük maliyet, kaliteli iş üretmek adına bu laboratuar merkezimizi kurduk. Böylece, hem yollarımız kaliteli ve standartlara uygun hale geliyor, hem de Büyükşehir Belediyemize mali yönden katkı sunmuş oluyoruz” dedi.

http://aygazete.com/yerel-haberler/malatya-haberleri/asfalt-arastirma-laboratuar-merkezi-kuruldu-90575