economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Ahmet Turgut: "Silah Bırakma Barış İçin Şarttır"

Ahmet Turgut: "Silah Bırakma Barış İçin Şarttır"
A- A+ A

Yazar Ahmet Turgut, "Türkiye’de halk, silahların sonsuza kadar susmasıyla ilgili yapılan açıklamalardan memnundur. Silah bırakma, huzur, barış ve kardeşlik için gereklidir" dedi.

Malatya’da Deniz Kitapevleri tarafından organize edilen ’Deniz Kitap Festivali’ kapsamında düzenlenen imza gününde okurlarıyla bir araya gelen yazar Ahmet Turgut, PKK’ya silah bırakma çağrısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Turgut, “Silahlarla müzakere olmaz ve bunu herkes biliyor. Açıkça silah bırakma barış, kardeşlik ve huzur için lazımdır, gereklidir. Bu çerçevede olduğu taktirde müzakereler daha olumlu noktaya doğru gider. Sonuçta Çözüm süreci, bugüne kadar 5-6 yerde açıklanan paketiyle çok net bir şekilde yol haritası çizilmiş ve çözüm sürecinin anayasası diyebileceğimiz çözüm yasası çıkarıldı. Bu çözüm yasası ile birlikte nasıl yol izleneceği ve nasıl gidileceği, kamu görevlilerin durumu, siyasetçilerin durumu ve sonuçta da nereye varılacağı noktasında çok net çerçeve bir yasa çıktı. Bu yasadan sonra da birçok adımlar atıldı ve bundan sonra da atılacaktır’’ dedi.

Kerbela hadisesi üzerine de değerlendirmede bulunan Turgut, “Biz Osmanlı tarihini de İslam tarihini de savaşlar üzerinden okuyoruz. Uhud, Bedir üzerinden siyeri okuyoruz. Neden tarihi antlaşma üzerinden okumuyoruz? Alemlere rahmet Nebi, dinin adı selamet ve biz bu dinin tarihini savaş üzerinden okuyoruz. Medine vesikası, vatandaşlık hukukuna ve yeni anayasaya rol modeldir. Hudeybiye Antlaşmasıyla, Müslüman, müşriklerle ve gayrı müslimlerle nasıl yaşamalıyızı düzenlemiştir. Türkiye-AB ilişkileri ve Ortadoğu-Batı Hukuku için rol modeldir. Ama Resulullah, iç hukuku düzenlememiştir. Çünkü Onun döneminde öteki Müslüman yoktu, tek tip Müslüman vardı. Resullahın iki oğlu var. Biri barışı sağlayan Hz. Hasan, birisi de barıştan dönenlerle hesaplaşan, Hz. Hüseyin. Biz barışı sağlamadan barıştan dönenlerle hesaplaşmaya kalktık” diye konuştu.

http://aygazete.com/yerel-haberler/malatya-haberleri/ahmet-turgut-silah-birakma-baris-icin-sarttir-31454