economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Tübitak Bölge Yarışmaları Sergisi Açıldı

Tübitak Bölge Yarışmaları Sergisi Açıldı
A- A+ A

Konya’da, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) koordinatörlüğünde TÜBİTAK’ın “46. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışması” düzenlendi.

Yarışmanın Mevlana Kültür Merkezi’ndeki sergi programına NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Vali Yardımcısı İbrahim Hayrullah Sun, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, NEÜ Öğretim Üyesi ve TÜBİTAK Konya Bölge Koordinatörü Doç. Dr. Ecir Yılmaz, NEÜ Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Muhittin Dinç ile öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Konuşmasına geçtiğimiz Şubat ayında kaybettiğimiz ve bu yarışmaların hazırlık aşamasında oldukça emeği olan TÜBİTAK Konya eski Bölge Koordinatörü Doç. Dr. Abdullah Uzun’u rahmetle anarak başlayan TÜBİTAK Konya Bölge Koordinatörü Doç. Dr. Ecir Yılmaz; TÜBİTAK’ın her yıl Türkiye’de 12 bölgede, Bölge Yarışması Sergisi finalleri düzenlediğini belirterek, belirlenen finalistlerin daha sonra Türkiye Genel Sergisi final yarışmalarında yarışacaklarını söyledi. Yarışmaya Bölge Koordinatörlüğüne bağlı Konya, Isparta, Denizli, Antalya, Burdur olmak üzere toplam beş ilden 183 öğrencinin katıldığını ifade eden Yılmaz, slayt eşliğinde yaptığı sunumda, 2014 ve 2015 yıllarındaki proje başvurusu ve branş bazında istatistikleri grafik üzerinden göstererek 2015 yılında 284 proje başvurusu ile Konya’nın bölgesinde birinci olduğunu ifade etti.

Yılmaz sunumu sonrası yaptığı konuşmada Yunus Emre’nin “İlim İlim Bilmektir” şiirinden mısralar okuyarak, “TÜBİTAK’ın yaptığı bu yarışma bana göre kendini bilme yarışmasıdır. Ülkemiz hem bilgiye, hem de kendi ürettiği teknolojiye hasret bir ülke. Bilgiyi teknolojiye aktaramazsanız, bilgiyi üretemezseniz o teknolojinin öznesi değil nesnesi olmak durumunda kalırsınız. Nitelikli bilim insanı yetiştirmek zorundayız. TÜBİTAK’ın önderliğinde Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin desteği ile gençlere yol açmak, zemin hazırlamak, imkan sağlayıp yol göstermek ve bu gençlere ve rehber öğretmenlerine ülke olarak değer vermek durumundayız” dedi.

Teknoloji ve bilginin transferi hususunda ülkemizde gündem oluşturan bir konuyla ilgili katılımcılara örnek veren Yılmaz, “Türkiye’nin füze alımında Amerika’dan kopup füzeyi Çin’den alması üzerine Amerika onlardan almadığımız için kıyameti kopardı. Türkiye’nin şartı ‘Benimle birlikte üreteceksin ve teknolojinin transferini yapacaksın’ şeklinde olmasına rağmen Amerika satarım ama teknolojisini vermem diyordu. Gelişmiş ülkeler bilgisini bile transfer etmiyorlar. Ülke olarak bu yolda nitelikli bilim adamları yetiştirmek oldukça önem kazanmaktadır” diyerek yarışmanın öğrencilere Konya’ya ve tüm ülkemize katkı sağlaması dileğinde bulundu.

Açılış programının ardından davetliler, ortaöğretim öğrencileri tarafından sunulan 100’ün üzerinde araştırma projeleri sergisini gezdi. 30 Mart - 02 Nisan 2015 tarihleri arasında 3 gün sürecek olan serginin sonunda dereceye giren finalistlerin ödülleri 2 Nisan Perşembe günü düzenlenecek ödül töreni ile verilecek.

http://aygazete.com/yerel-haberler/konya-haberleri/tubitak-bolge-yarismalari-sergisi-acildi-16727
Etiketler: Konya, Konya Haberleri