economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Çanakkale Şehitleri Düzenlenen Törenle Anıldı

Çanakkale Şehitleri Düzenlenen Törenle Anıldı
A- A+ A

Kayseri’de, Çanakkale Zaferinin 100. Yıldönümü nedeniyle Kartal Şehitliğinde tören düzenlendi.

Düzenlenen törene Vali Orhan Düzgün, Garnizon Komutanvekili Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Namık Boran, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, ilçe kaymakamları, Türkiye Harp Malülü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kayseri Şubesi Başkanı Ali Yavuz, daire müdürleri, askeri personel, şehit yakınları ve öğrenciler katıldı. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlarken ardından Kartal şehitliğine çelenk bırakıldı. Törende anı defterini dolduran Vali Orhan Düzgün, “Tarih sahnesinde dünden bugüne sizlerden aldığımız güç ve ilhamla birlik ve beraberlik içerisinde varlığımızı sürdürmekteyiz. Çanakkale Zaferinin 100. Yılını andığımız bu sene hepimiz vatan sevgisinin, fedakarlığın, bağımsızlığın ve özgürlüğün önemini anlıyor, Türk milletinin tarih boyunca birlik ve beraberliği ile zorlukların üstesinden geldiğini bir kere daha görüyoruz. Kanının rengini bayrağımıza vermiş, aziz canını vatanı uğruna feda etmiş olan değerli şehitlerimiz yüce değerlerimizin korunması ve ilelebet yaşatılması bizlerin en şerefli görevidir. Bugün de toprak bütünlüğümüz, huzur ve güvenliğimiz için azim ve kararlılıkla mücadele edeceğimizi, sizlerin emanetini korumak için gerektiğinde canlarımızı feda etmekten çekinmeyeceğimizi, başta Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimizin huzurunda ifade ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye Harp Malülü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kayseri Şubesi Başkanı Ali Yavuz ise, “Çanakkale’de ki milli ruh, İstiklal Savaşında da devam etmiş ve bütün imkansızlıklara rağmen Türk Milleti düşmanı vatanından kovmuş ve hürriyetinden asla taviz vermemiştir. Bütün bunlar elbette ki birlik ve beraberlik neticesinde gerçekleşebilmiştir” dedi.

Yavuz, konuştuğu sırada ayrıca tören mangasında bulunan bir asker baygınlık geçirdi. Yapılan konuşmaların ardından Vali Orhan Düzgün ve beraberindeki protokol şehitlerin mezarlarına karanfil bırakarak, yakınlarına başsağlığı diledi.

http://aygazete.com/yerel-haberler/kayseri-haberleri/canakkale-sehitleri-duzenlenen-torenle-anildi-85271