economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Otizm Haftası Nedeni İle Engelliler Derneği Dilek Feneri Uçurdu

Otizm Haftası Nedeni İle Engelliler Derneği Dilek Feneri Uçurdu
A- A+ A

Otizm Haftası nedeni ile Kırşehir’de Bedensel Engelliler Derneğinin öncülüğünde Sivil Toplum Örgütleri Temsilcileri, Cacabey Meydanında toplanarak ’Dilek Feneri’ uçurdu.

Kırşehir Bedensel Engelliler Dernek Başkanı Servet Avkapan, engellerin aşılma sürecinin ve toplumsal kabulün ardından kabullenmenin ve umutları yeşertmenin önemli olduğunu söyledi.

Avkapan konuşmasında, "Sosyal etkileşime zarar veren ve sınırlı davranışlara yol açarak beyin gelişimini engellediği bilinen bu rahatsızlıkla ilgili çalışmalar özellikle toplumun öngörüsü ve artık ailelerin kabulü ile daha farklı bir önem kazanıyor. Bizler engellerin ortadan kaldırılması adına toplumun bilinçlenmesi çalışması ile ilk adımı atmıştık" dedi.

Toplumda her alanda engellilerin var olduğunu göstermek için yaptıkları etkinliklere halkın ve STK temsilcilerinin de katılım göstermesinin kendilerini onurlandırdığını ifade eden Avkapan, "Kendisini toplumdan soyutlanmış hisseden her engelli evden dışarı çıkışı ve ailesinin kendisini kabulü ile aslında en büyük engeli aştı. Kırşehir’de bizlere her alanda destek olan ve engellinin evinden çıkışını yapmış olduğu ziyaretlerle sağlayan Kırşehir Belediye Başkanı öncülüğünde farkındalık oluşturarak toplumda ve hayatın her alanında olduğumuzu gösterdik. Bizler bu bilinç ile uzun bir yol alırken toplumda sokaklarda ve her platformda oluşumuzla birlikte engelliye karşı bakış açısını değiştirdi. En büyük engel olan engelsiz yaşam adımını böylece attık. İlerleyen her süreç bizimle birlikte kendisinde engel olan her yurttaşında bilinçlenme adımını sağladı" diye konuştu.

Otizm haftası nedeni ile toplanan kalabalık bir gurup dilek fenerleri eşliğinde meydan da umutlarını uçurdu.

http://aygazete.com/yerel-haberler/kırşehir-haberleri/otizm-haftasi-nedeni-ile-engelliler-dernegi-dilek-feneri-ucurdu-97256