economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Konak'ın Mayıs Teması: "Kentte Engelli Birey Var"

Konak'ın Mayıs Teması: "Kentte Engelli Birey Var"
A- A+ A

Mart ayında ’Kentte Kadın Var’, Nisan ayında ise ’Kentte Çocuk Var’ temalarını işleyen Konak Belediyesi, Sakatlar Haftası’nın da içinde yer aldığı Mayıs ayının temasını belediye meclisinin oy birliğiyle aldığı kararla ’Kentte Engelli Birey Var’ olarak belirledi.

Konak Belediyesi Mayıs ayı olağan meclis toplantısı Belediye Başkanı Sema Pekdaş yönetiminde gerçekleştirildi. Önergelerin görüşülmesiyle başlayan toplantıda Konak Belediye Meclisi, aldığı kararlarla bir kez daha örnek oldu. Daha önce Mart ayı temasını ’Kentte Kadın Var’ olarak, ardından da Nisan ayını ’Kentte Çocuk Var’ olarak belirleyerek farkındalık oluşturan belediye meclisi, bu ayki temayı ’Kentte Engelli Birey Var’ olarak belirledi. Konak Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Avukat Nurdan Anlı ve engelli yurttaşların da hazır bulunduğu meclis toplantısında alınan kararla, ay boyunca bir dizi etkinlik düzenlenecek. Konak Belediye Meclisi’nin oy birliği ile aldığı karara göre belediyenin 10-16 Mayıs Sakatlar Haftası’nın da yer aldığı Mayıs ayında düzenleyeceği etkinliklerde engelli bireylere yönelik duyarlılığın artırılması ve farkındalık oluşturulması amaçlanıyor. Konak Belediyesi Mayıs ayı boyunca yazışmalarında ’Kentte Engelli Birey Var’ logosunu da kullanacak, diğer etkinliklerde de bu tema ön planda tutulacak.

“AYRI DEĞİL, BİRLİKTE OLALIM”

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, her ay kentteki bir soruna dikkat çekmek üzere bir tema belirlediklerini ve etkinlikleri bu temaya uygun gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Katılımcılık ilkesi gereği kent konseyinin önerilerini de dikkate aldıklarını ifade eden Başkan Pekdaş, sözü Konak Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Avukat Nurdan Anlı’ya verdi. İlk kez bir belediye meclisinde konuştuğunu dile getiren Anlı, kent konseyi olarak belirlenen tema kapsamında çeşitli etkinlikler planladıklarını belirtti. Engellileri ayıran etkinlikler yerine düzenlenecek etkinliklerde engellileri de düşünmek gerektiğini dile getiren Anlı, "Engellilere yönelik bir etkinlik düzenlemektense, düzenlenen etkinliklerde engelli bireyleri unutmayalım. Çocuklar için yaptığımız aktivitelerde engelli çocuklarımızı diğerlerinden ayırmayalım. Onların hep birlikte olacağı, çocukların engelli bireylerin farkında olarak büyüyeceği etkinlikler yapalım" dedi.

“AYRIMCILIĞA GEÇİT YOK”

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da Mayıs ayı için belirlenen ’Kentte Engelli Birey Var’ teması ile farkındalık ve duyarlılık oluşturmayı amaçladıklarını belirtti. Başkan Pekdaş, "farklıyız ama eşitiz” diyerek tüm yurttaşların eşit haklara sahip olduğunu ve kimsenin ayrımcılığa tabi tutulmaması gerektiğini ifade etti. Pekdaş, "Yurttaşlarımızın, hemşehrilerimizin hak temelli mücadelelerine destek vermek ve çalışmalarımızı buna göre örgütlemek görevimiz. Farklıyız ama eşitiz. Birbirimizden farklı olmamız bizim zenginliğimiz. Biz bir arada yaşamalıyız. Engellilere özel hizmetler değil, onlar unutulmadan hizmetler düzenlenmek zorunda. Bir ayrımcılığa tabi tutmadan hayatın içinde hep birlikte varız, onların da yaşamını bizler gibi sürdürmelerine yönelik yapmamız gereken tüm işleri yapmalı, almamız gereken tüm önlemleri almalıyız. Mayıs ayında bir duyarlılık ve farkındalık oluşturma çabası içerisinde olacağız" diye konuştu.

ÜÇ FİDANIN ADI YAŞAYACAK

Öte yandan Konak Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle alınan bir diğer kararla da Çınarlı’da bulunan belediyeye ait rekreasyon alanının adı değiştirilerek ’Çınarlı Üç Fidan Rekreasyon Alanı’ oldu. Yine oy birliğiyle alınan kararla Muhtarlık İşleri Müdürlüğü’nün kurulması kabul edildi.

http://aygazete.com/yerel-haberler/izmir-haberleri/konakin-mayis-temasi-kentte-engelli-birey-var-94730
Etiketler: İzmir, İzmir Haberleri