economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

İto İsrail'de Temaslarda Bulundu

İto İsrail'de Temaslarda Bulundu
A- A+ A

İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İsrail’in Tel Aviv kentinde İzmirli Yahudilerin Kurduğu ’Arkadaş Derneği’ni ziyaret etti.

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, 27-29 Nisan tarihleri arasında İsrail’e düzenledikleri iş ve inceleme gezisi kapsamında önemli temaslarda bulundu. Demirtaş, yönetim kurulu sayman üyesi Cüneyt Güleç ile birlikte İzmir’den giden Yahudiler tarafından kurulmuş olan Arkadaş Derneği’nin Tel Aviv’deki merkezini de ziyaret etti. Dernek Başkanı Eyal Peretz, babasının 6 yaşındayken 1948 yılında İzmir’den İsrail’e göç ettiğini belirterek, "Babam 6 yaşında göç ettiği Türkiye’ye olan bağlarını hiçbir zaman koparmadı, hala Türkçe konuşuyor ve Türkiye’ye çok bağlı. Sadece babam değil, İzmir’den, Ege’den, İstanbul’dan gelen Tüm Yahudiler için aynı sevgi, bağlılık ve özlem söz konusu. Türkiye’ye karşı büyük minnet borcumuz var” dedi.

Kendisinin de İsrail’de doğmasına karşın Türkiye’ye aynı duyguları taşıdığını belirten Peretz, “Köklerimiz ile bağlarımızı korumak, İsrail’deki Türkiye kökenlileri bir araya getirmek için bu derneği kurduk. Türkiye kökenliler olarak bir araya geliriz, çeşitli etkinlikler düzenliyoruz, Türkçe kursları açıyoruz” dedi. Özellikle Atatürk’e çok büyük sevgileri olduğunu belirten Peretz, “O yüzden binamızın bahçesinde bir Atatürk büstü var. Amacımız İsrail’de Türkiye kökenliler için içinde kütüphane, sınıf, müze gibi bölümlerin olacağı daha büyük bir merkez kurmak” şeklinde konuştu.

"AKICI TÜRKÇESİNE HAYRAN OLDUM"

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise, dernekte görülen ilgiden etkilendiklerini belirtti. Demirtaş, "Dernekte yaşı 70’i geçmiş pek çok Türkiye kökenli Yahudi ile görüştüm. Hepsinin akıcı Türkçesine hayran oldum. Ayrıca bugün dahi göç ettikleri kenti çok iyi hatırlıyorlar, büyük özlem ve sevgi ile bahsediyorlar” dedi. Sadece göç edenlerin değil onların çocuklarının da İzmir ve Türkiye sevginin çok güçlü olduğunu belirten Demirtaş, "Derneğin bahçesindeki Atatürk Köşesi’nin yanı sıra bir bölümün de İzmirli ünlü sanatçı Dorio Moreno’ya adamışlar, dernek müze içinde çok güzel bir mini müze oluşturmuşlar. Ben Milaslıyım, çocukluğum Milas’ta Yahudiler ile geçti, burada da Milaslı Leon Aslan ile tanıştım, aynı yıllarda yaşadığımız Milas’ı konuşmak benim için unutulmaz bir deneyimdi. Derneğin tüm kurucularını ve üyelerini tebrik ediyorum” dedi. Demirtaş, Arkadaş Derneği’nin çalışmalarına bundan sonra destek olacaklarını, temaslarını sürdüreceklerini, İzmir ile ilgili kitaplar ve dokümanlar göndereceklerini de sözlerine ekledi.

SİNAGOGLAR İÇİN İZMİR PROJESİ

Öte yandan İTO Başkanı Ekrem Demirtaş ayrıca, Tel Aviv’de Kemeraltı Bölgesi’ndeki 9 sinagogun restore edilmesi, turistik bir mekan haline getirilmesi ve bir Musevi müzesi kurulması için çalışan Kiriaty Vakfı Genel Müdürü Judith Kiriaty Matalon ile de bir araya geldi. Matalon, İzmir’in yüzlerce yıldır Yahudilerin yaşadığı bir kent olduğunu belirterek, “Bu köklü mirasa paralel olarak İzmir’de Yahudi Kültürüne ait çok önemli binalar da var. Bunların en önemlileri de Kemeraltı’nda adeta yan yana bulunan 9 sinagog ve hahambaşılık binası” dedi. Matalon, bunların restore edilmesi ve turizme açılması için “İzmir Projesi” hazırladıklarını da kaydetti.

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da, Kemeraltı’ndaki sinagoların restore edilmesi, turizme kazandırılması için oda olarak çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. Hahambaşılık binasını restore ettirmek istediklerini; ama o dönemde tapudan kaynaklanan mülkiyet sorunları nedeniyle bunu yapamadıklarını aktaran Demirtaş, "Büyükşehir belediyemiz de sinagoglara yönelik restorasyon çalışmaları var. Biz de Oda olarak elimizden gelen desteği, işbirliğini yapmaya hazırız. Bu şekilde yapılacak olan bir restorasyon, sinagogların birbirine bağlanması, gezilmesi kentimiz turizmine çok büyük ivme kazandıracaktır. Kaynak bulunması için de destek oluruz. İzmir’de dünya çapında Yahudi bir sanatçının konser vermesi ile bilet gelirleriyle de kaynak sağlayabiliriz, bunun için daha önce proje hazırladık ama cemaatten destek görmemiştik, şimdi işbirliği ile bunu gerçekleştirebiliriz” diye konuştu.

http://aygazete.com/yerel-haberler/izmir-haberleri/ito-israilde-temaslarda-bulundu-33714
Etiketler: İzmir, İzmir Haberleri