economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Minik Öğrencileden, Anlamlı Çevre Mesajı

Minik Öğrencileden, Anlamlı Çevre Mesajı
A- A+ A

Dünya Su Günü ve Orman Haftası dolayısıyla Kartal’da bir araya gelen öğrenciler, sergiledikleri dinleti ve tiyatro oyunları ile büyük alkış aldı.

Kartal Belediyesi, Dünya Su Günü ve Orman Haftası’nda anlamlı bir etkinlik gerçekleştirdi. Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde Kartallı minik öğrenciler çevreyi ve su kaynaklarını korumak amaçlı dinleti ve tiyatro oyunları sergiledi. Etkinliğe Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer’in yanı sıra bölge okullarından öğrenci ve öğretmenler katıldı. Minik öğrenciler program kapsamında müzik dinletisi ve tiyatro oyunları sergiledi. Öğrenciler, sergiledikleri oyunda doğayı ve su kaynaklarını koruma noktasına dikkat çekerken performansları ile adeta göz doldurdu.

“YERALTI SULARINI DOĞRU DEĞERLENDİRMELİYİZ ”

Etkinliğe katılarak doğanın her daim korunması gerektiğini belirten, Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer, doğal su kaynaklarının doğru kullanması gerektiğine dikkat çekti. Düzenlenen etkinlik ile su ve çevre konularının önemine değindiklerini belirten Gürer,“Ülkemiz ve dünyada su kaynakları, kullanılabilir olanlar çok düşük. Ne yazık ki, dünyanın önemli bölümü su, içilebilir su halinde kullanılabilmesi ise sınırlı. Geleceğimiz bu şekilde giderse ileride suda çok büyük bir sıkıntı yaşanacak. Küresel ısınmanın etkisinin de yanında, suyun kötü kullanılması su kaynaklarının tüketilmesine yol açıyor. Yüzey suları dışında yer altı suları ülkemizde ne yazık ki, zamanından önce çıkarılarak kullanılmaya başlandı. Geleceğin rezervini bir yerde tüketiyoruz. Yer altı sularını doğru değerlendirmemiz gerekiyor” dedi.

“SU OLMAYAN YERDE YAŞAM OLMAZ”

Tarlalarda sulama yöntemlerinin yanlış olduğuna değinen Gürer,“Anadolu’nun çoğu yerinde hala bu sulama devam ediyor. Bu sularla hem toprak kaymasına neden oluyoruz, hem suyu kötü kullanıyoruz. Keza içme suyu olarak kullanırken de, kullandığımız su kaynakları yer altında, kendiliğinden yeryüzüne çıkan suların da ne yazık ki, bundan yüzyıl sonra kullanacağımız rezervleri yeryüzüne çıkarmaya başladık. Bu nedenle su konusuna dikkat çekmeye çalışıyoruz. Çocuklarımıza, konuşmamızda belirttiğimiz gibi, eğer siz, babanız traş olurken çeşme akıyorsa ona müdahil olun istiyoruz. Çünkü o suyun yarın bizim için çok gerekli ve ihtiyaç olduğunu herkesinde bilmesini istiyoruz. Su olmayan yerde yaşam olmaz. Eğer su yoksa orman da yoktur, doğa da yoktur, insanın da yaşam şansı yoktur. Bu nedenle suyu ayrıca önemsiyoruz. Kartal Belediyesi Çevre Müdürlüğü, çevreyle ilgili yaptığı etkinliklerde doğanın korunması ve sahiplenilmesini hem de yaşanabilir olmasını önemsiyor diye konuştu.

MİNİKLERDEN DOĞA MESAJI

Etkinlikte tiyatro oyunu sergileyerek doğanın korunmasına dikkat çektiğini belirten Sıla Şeviş “Doğayı, ormanı, ormandaki canlıları korumalıyız. Doğanın ve doğada ki canlıların rahatça yaşayabilmeleri için yerlere çöp atmamalıyız” dedi.

Sergiledikleri tiyatro oyunuyla ormanların temiz tutulması gerektiğini ve insanların doğayı ve doğada ki canlıları sevmeleri gerektiğini anlatmaya çalıştığını belirten Selin Aksu, “Doğadaki canlıların yaşaması için bizlerin doğaya sahip çıkması gerekir” ifadelerini kullandı.

http://aygazete.com/yerel-haberler/istanbul-haberleri/minik-ogrencileden-anlamli-cevre-mesaji-54480