economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Kartal'da Lale Zamanı

Kartal'da Lale Zamanı
A- A+ A

Kartal Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 4’üncü Geleneksel Lale Festivali renkli görüntülere sahne olurken, Kartallı vatandaşlara 20 bine yakın lale dağıtıldı.

Osmanlı zamanından günümüze kadar Lale Soğanı yetiştiriciliği ile bilinen Kartal Soğanlık Mahallesi’nde lale festivali gerçekleştirildi. Kartal Belediyesi tarafından Soğanlık Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen 4’üncü Geleneksel Lale Festivali renkli görüntülere sahne oldu. 20 bin lale soğanının dağıtıldığı 4’üncü Geleneksel Lale Festivali’ne 7’den 70’e birçok vatandaş tarafından yoğun ilgi gösterildi. Davul ve zurna ve halay gösterisi ile başlayan festivale Kartal Belediye Başkan Yardımcılarından Gülcemal Fidan ve Ömer Fethi Gürer’in yanı sıra çok sayıda Kartallı vatandaş katıldı.

Düzenlenen festivalin asıl amacının Soğanlık Mahallesi’nin hak ettiği kültürel değerin gün yüzüne çıkarılması olduğunu belirten Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer, “Kartal Belediye Başkanımız Op. Dr. Altınok Öz, 4 yıl önce lalenin Soğanlık’ta üretilerek saraya kadar gittiğini saptadıktan sonra Kartal’da Soğanlık Mahallemizde düzenli olarak lale festivalini başlattı. Bu yıl 4’üncüsünü gerçekleştiriyoruz. Lale festivalinde halk oyunlarının yanı sıra yurttaşlarımıza lale dağıtıyoruz çünkü soğanlık adının sarımsaktan soğandan değil de laleden geldiğini ortaya çıkartmak istedik. Bu amaçla yapılan bir etkinliğimiz” dedi.

Öte yandan, lale festivaline katılarak lale alan vatandaşlar düzenlenen festivali beğendiklerini belirterek Kartal Belediyesi’ne teşekkür ettiklerini söylediler.

http://aygazete.com/yerel-haberler/istanbul-haberleri/kartalda-lale-zamani-42225