economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Deprem Gerçeği “Akut Dağında Şaşkın Kral” Oyunu İle Sahnelendi

Deprem Gerçeği “Akut Dağında Şaşkın Kral” Oyunu İle Sahnelendi
A- A+ A

Kartal Belediyesi ve AKUT Arama Kurtarma Derneği işbirliğiyle deprem olgusuna dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen tiyatro gösterisinde çocuklar, hem eğlendi hem de deprem öncesinde ve sırasında neler yapılması gerektiğini öğrendi.

Kartal Belediyesi işbirliğiyle AKUT Arama Kurtarma Derneği’nin başlattığı “Akut Dağında Şaşkın Kral” tiyatro oyunu ile çocuklar depreme karşı ne tür tedbirler alacağını ve deprem sırasında nasıl hareket etmeleri gerektiğini öğrendi. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ve AKUT Başkanı Nasuh Mahruki’nin de katıldığı “Akut Dağında Şaşkın Kral” adlı tiyatro oyunu eğlenceli anlara sahne oldu.

“DEPREMLE BİRLİKTE YAŞAMAYI ÖĞRENECEĞİZ”

Öğrencilerde deprem bilincinin oluşturulması amacıyla projeyi hayata geçirdiklerini belirten Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, “Beni ilk bölümünü izledim beni bile etkiledi. Demek ki çocuklara hitap eden bilinçlendirmeye çalışan bir oyun. AKUT’a eğitime verdikleri bu destekten dolayı teşekkür ediyoruz. Onlarla iş birliği yapmaktan, bize bu fırsatı vermelerinden dolayı da teşekkür ediyoruz. Deprem riski olan bir ülkede deprem bilinci artması çok önemlidir. En önemli de eğitim eğer eğitim iyi olursa bugün deprem riski nedeniyle sayıları 17 bin 806’yı bulan insanları tahliye etme rakamları küçülecektir. Biz depreme uygun bina ve depremle birlikte yaşamayı öğreneceğiz. Bunu öğrenmenin bir yolu eğitimdir. İşte o eğitimi veren en iyi kurum da AKUT’ tur. Onlarla güzel bir işbirliği yapıyoruz” şeklinde konuştu.

BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARINA ÖNEM VERİLİYOR

Arama kurtarma çalışmalarının yanı sıra bilinçlendirme çalışmalarına da önem verdiklerini vurgulayan AKUT Arama Kurtarma Derneği Başkanı Nasuh Mahruki ise, “AKUT Dağında Şaşkın Kral’ adlı kukla tiyatromuzu Kartal Belediyesi’nin kreşlerinde öğrencilerle paylaştık. Bunun şöyle bir önemi var bizim açımızdan; AKUT 1996 yılından bugüne hem arama ve kurtarma yapıyor hem de bu konular hakkında toplumu bilinçlendirmeye çalışıyor. Bugün AKUT’un 35 ekibi var ve her ekipte de aynı seminerler anlatılıyor. İlköğretim, ortaokul ve lise için ayrı formatlarda anlatıyoruz ama bu yaş grubuna erişmek kolay değil. Bu kukla tiyatrosunun da asıl önemi artık kreş yaşı grubuna da erişiebiliyoruz. Bizim için en heyecan verici tarafı bu çünkü oynayarak, eğlenerek arada küçük mesajlar alarak öğreniyorlar” dedi.

Kartal Belediyesi ve AKUT işbirliği ile gerçekleştirilen proje kapsamında belediyenin 11 Çocuk Gelişim Merkezi’nde öğrenim gören çocuklar farklı günlerde gösterilecek tiyatro oyunu ile deprem gerçeğini izleyerek öğrenecek.

http://aygazete.com/yerel-haberler/istanbul-haberleri/deprem-gercegi-akut-daginda-saskin-kral-oyunu-ile-sahnelendi-27783