economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Beyoğlu, 'Üniversite Üssü' Haline Geliyor

Beyoğlu, 'Üniversite Üssü' Haline Geliyor
A- A+ A

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Haliç Üniversitesi, Sütlüce sınırları içerisinde çok büyük bir mekanı daha edinerek, yaklaşık 35 bin metrekarelik alanda 10 binin üzerinde öğrencisiyle Haliç sahilinde hak ettiği yeri alıyor” dedi.

Yapılan kentsel dönüşüm projeleriyle İstanbul’da adından en çok söz ettiren ilçeler arasında gösterilen Beyoğlu, eğitim kurumları için de cazibe merkezi olmayı başardı. Ahmet Misbah Demircan’ın Belediye Başkanlığı döneminde son 11 yılda en iyi dönemini geçirdiği belirtilen Beyoğlu, kültür, sanat ve turizmden sonra son yıllarda açılan eğitim kurumlarıyla farklı bir kimliğe daha bürünüyor. İlçede faaliyet gösteren İstanbul Teknik Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi’nden sonra son yıllarda Beyoğlu’na gelen Bilgi Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ve Haliç Üniversitesi ile bu sayı hızla artıyor.

"TURİSTİK İŞLETMELER ÇOK GELİŞTİ"

Haliç’e nazır 35 bin metrekare alan üzerine Sütlüce’de inşaatı devam eden Haliç Üniversitesi’nin yeni kampüs alanını ziyaret eden Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, 2004 yılında Beyoğlu’nun sadece eğlence mekanı olarak adlandırıldığını, son 11 yılda ise Beyoğlu’nun artık turizmin, kültürün ve sanatın yanı sıra kültür endüstrisi, turizm endüstrisi ile de anılan bir yer haline geldiğini söyledi. Başkan Demircan, “Özellikle otel, konaklama ve onun uzantısı olan turistik işletmelerin gelişmesinde çok yol kat ettik” dedi.

"HALİÇ SAHİLİNDE HAK ETTİĞİ YERİ ALIYOR"

Başkan Demircan, "Bu süre içerisinde bugüne kadar ifade etmediğimiz bir yanımız daha gelişti, o da eğitim kurumlarımızın gelişmesiydi" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün devlet üniversiteleri İTÜ ve Mimar Sinan Üniversitesi, Beyoğlu Belediyesi sınırları içerisindeki iki büyük üniversitedir. Ama süreç içerisinde başta Bilgi Üniversitesi olmak üzere Beykent Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ve şimdi de Haliç Üniversitesi geldi. Aslında Haliç Üniversitesi Şişhane’de vardı ama bugün Sütlüce sınırları içerisinde çok büyük bir mekanı daha edinerek, yaklaşık 35 bin metrekarelik alanda 10 binin üzerindeki öğrencisiyle Haliç sahilinde hak ettiği yeri alıyor."

"EĞİTİM HAYATI BEYOĞLU’NDA KÖKLEŞİYOR"

Artık Beyoğlu’nu ifade ederken "Turizmin ve kültürün merkezi" demenin yeterli olmayacağına dikkat çeken Başkan Ahmet Misbah Demircan, "Çünkü Beyoğlu artık yüksek eğitimin de merkezi, üniversitelerin de merkezi diyebileceğimiz bir eşiğe ve noktaya gelmiş bulunmaktadır" şeklinde konuştu.

Demircan ayrıca, "Haliç Üniversitesi Vakıf Başkanı, Rektörü ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. 10-12 bin öğrencinin daha ilçemize gelmesiyle eğitim hayatının Beyoğlu’nda kökleşeceği bir döneme girdik. Bundan çok memnumun" dedi.

http://aygazete.com/yerel-haberler/istanbul-haberleri/beyoglu-universite-ussu-haline-geliyor-15506