economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Kore Büyükelçisi Cho'dan Vali Tuna'ya Ziyaret

Kore Büyükelçisi Cho'dan Vali Tuna'ya Ziyaret
A- A+ A

Kore Ankara Büyükelçisi Yunsoo Cho, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’yı makamında ziyaret etti.

Sohbet havasında geçen görüşmede konuşan Büyükelçi Cho, ziyaretlerinin devam edeceğini söyledi. Kore ile Türkiye arasındaki iş birliğine bugüne kadar Ankara ve İstanbul odaklı olarak devam ettiğini anlatan Cho, "İki ülkenin gelişmesi için, diğer yerel bölgelerle de iş birliğinin önemli olduğunu düşünüyorum. Bu çapta iş adamlarımızla birlikte bu ziyaretleri sürdürmeye devam ediyorum. Ekonomik kültür, eğitim alanındaki işbirliği konusunda ne yapabileceğimiz konusunda araştırmaya da devam edeceğim. Eskişehir ziyaretimin asıl amacı da eğitim alanında iki ülke arasındaki işbirliğinin potansiyelidir" dedi.

EN ÇOK İMRENDİĞİM NOKTA TOPRAĞIN BÜYÜKLÜĞÜ

Türkiye’ye geldikten sonra en çok toprağın büyüklüğüne imrendiğini anlatan Büyükelçi, "Toprağın dışında ise bölgesel olarak merkezde bulunması ve 600 yıllık Osmanlı geçmişinden gelen zenginlik. Kore ülke olarak bölünmüş durumda. Ayrıca doğal kaynağı da olmayan, ekonomik zorlukları geçirmiş olan ve Kuzey Kore’nin saldırısına karşı Türkiye’nin yardımını almış olan bir ülkedir. Bütün bunlara rağmen Kore şu anda, dünyanın en büyük 14. ekonomisi olmayı başarmış bir ülkedir. Dolayısıyla bunun kaynağının eğitim olduğunu düşünüyoruz. Kore’nin bu avantajını Türkiye ile de paylaşarak, Türkiye ile işbirliğini de değerlendirerek çalışacağız. Zaten Eskişehir eğitim alanında Türkiye’nin içerisinde çok önemli bir ildir. Eğitimde teknolojik transfer açısından yapılabilecek işbirliği konusunda sayın rektör ile görüşüp konuşacağız" bilgilendirmesini yaptı.

BAĞLARI DAHA İLERİ NOKTAYA TAŞIYACAĞIZ

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Tuna ise, iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik bağlarının olduğunu bildiklerini söyledi. Bu bağları daha ileri noktaya taşımak için girişimlerinin olacağını kaydeden Tuna, "İki ülke arasında ekonomik ve diğer dallarda işbirliği noktasında temaslarında bulunacağız. Kore’nin yüksek teknoloji birikimlerinden yararlanacağız" açıklamasında bulundu.

http://aygazete.com/yerel-haberler/eskişehir-haberleri/kore-buyukelcisi-chodan-vali-tunaya-ziyaret-22293