economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Bıktıran Bedava Reklama Son

Bıktıran Bedava Reklama Son
A- A+ A

Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKODER) Eskişehir Şube Başkanı Sülahi Özalp, 1 Mayıs tarihinden itibaren hayata geçecek yasayla telefonlara ve e-posta kutularına, izinsiz reklam mesajı gönderilemeyeceğini kaydetti.

Başkan Özalp, abone ve kullanıcılarla, önceden izinleri alınmaksızın otomatik arama makineleri, fakslar, elektronik posta, kısa mesaj gibi elektronik haberleşme vasıtalarının kullanılması suretiyle doğrudan pazarlama, siyasi propaganda veya cinsel içerik iletimi gibi maksatlarla istek dışı haberleşme yapılamayacağını belirtti. Tüketicinin izni dışında reklam ve pazarlama mesajı gönderenlerin önce uyarılacağını ifade eden Sülahi Özalp, “Daha sonra ise 50 bin liraya kadar ceza verilecek. Yasaya göre internet ve cep telefonu üzerinden ticari elektronik iletiler sadece tüketici onayı halinde gönderilebilecek. Bu onay yazılı veya her türlü elektronik iletişim araçlarıyla alınabilecek. Onay almadan mesaj ve ileti gönderenlere 1000 liradan 5 bin liraya kadar idari para cezası verilecek. İzinsiz iletiler birden fazla kişiye gönderildiğinde ceza 10 kata kadar artacak ve 50 bin liraya ulaşabilecek” ifadelerini kullandı.

VAZGEÇME HAKKI HER ZAMAN VAR

Alıcıların, bugüne kadar onay vermiş olsalar dahi, diledikleri zaman hiçbir gerekçe belirtmeksizin ticari elektronik iletileri almayı reddedebileceğini belirten TÜKODER Şube Başkanı Özalp, “Hizmet sağlayıcı ret bildiriminin elektronik iletişim aracıyla kolay ve ücretsiz olarak iletilmesini sağlamakla ve gönderdiği iletide buna ilişkin gerekli bilgileri sunmakla yükümlüdür. Talebin ulaşmasını müteakip hizmet sağlayıcı üç iş günü içinde alıcıya elektronik ileti göndermeyi durdurur” dedi.

TUZAĞA DÜŞMEYİN

İzinsiz SMS yasağının başlamasıyla, şirketlerin tüketicilerden onay yarışının da hız kazanacağını aktaran Sülahi Özalp, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Firmalar, elektronik posta adresi veya cep telefonu numarası bulunan tüketicilere ulaşarak, SMS’e izin vermeleri için çekilişle cep telefonu, tablet, dizüstü bilgisayar gibi ürünler teklif ediyor. Onay için bazı şirketler tüketiciye çok özel ve kaçırılmayacak fırsatlardan bahsederek, tüketicilerin onayını alma yarışına girdiler. Firmalar en ucuz reklam yöntemi olan SMS ve e-posta göndermeye devam etmek için tüketicileri SMS yağmuruna tutuyor. Çekilişle bazı ürünler vereceklerini beyan ediyor. Tüketicilere bu vaatlere kanıp istenmeyen mesaja izin vermemelerini her zaman hayır demelerini tavsiye ediyoruz.”

http://aygazete.com/yerel-haberler/eskişehir-haberleri/biktiran-bedava-reklama-son-39930