economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Tarih Şuurundan Tiyatro Perdesine; Kırk Yıllık Kara Günler

Tarih Şuurundan Tiyatro Perdesine; Kırk Yıllık Kara Günler
A- A+ A

Prof. Dr. Ali Kafkasyalı’nın yazdığı, Yrd. Doç. Dr. Abdulkerim Dinç’in yönettiği “Kırk Yıllık Kara Günler” adlı tiyatro seyirciyle buluştu. Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümü Tiyatro Topluluğu tarafından Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri Merkezi’nde sahneye konulan oyun izleyenlerden tam not aldı.

1977-78 Osmanlı-Rus Savaşı ya da bilinen adıyla 93 Harbi’nden Kâzım Karabekir Paşa komutasındaki Türk ordusunun 1918’de bölge topraklarını kurtarışına kadar geçen işgal yıllarında Oltu, Şenkaya, Sarıkamış, Ardahan, Kars ve çevresinde yaşanan olayların anlatıldığı eser, gerçek kahramanlar ve gerçek tarihî olaylardan yola çıkılarak hazırlanmış belgesel bir dram niteliğini taşıyor.

Hasan Emmi, Âşık Şenlik, Molla Muhyiddin, Âşık Kahraman, Nihâni Baba, Doktor Esat Bey gibi dönemin önemli isimlerinin yansıtıldığı tiyatroda millî mücadele, vatan savunması gibi konuların yanında Rus ve Ermeni zulmü ile onların halk içindeki işbirlikçilerinin yaptıkları ihanet de başarıyla yansıtıldı.

Ermeni Tehciri’nin 100. Yılında soykırım iddialarının Papa ve Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edildiği bu günlerde Ermeni zulmünü yaşayan topraklarda “Kırk Yıllık Kara Günler”in izlenmesi oldukça etkili oldu.

Oyuncular profesyonel oyuncuları aratmazken, izleyenler oyuna ve oyuncuların performansına hayran kaldı.

http://aygazete.com/yerel-haberler/erzurum-haberleri/tarih-suurundan-tiyatro-perdesine-kirk-yillik-kara-gunler-78149