economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Milli Atlet Ahmet Aytar Mezarı Başında Anıldı

Milli Atlet Ahmet Aytar Mezarı Başında Anıldı
A- A+ A

Elazığlı başarılı milli sporcu merhum Ahmet Aytar için kabrinin bulunduğu Asri Mezarlığı’nda ölümünün 23. yıldönümünde anma töreni düzenlendi.

Elazığ’ı ve Türkiye’yi başarılı bir şekilde yarışmalarda temsil eden, birçok birinciliği bulunan ve faal sporculuk hayatından sonra da Atletizm il temsilciliği görevinde de bulunan merhum milli sporcunun anıldığı törene Elazığ Gençlik Spor İl Müdürü Sedat Acer, milli atletin yakınları ve Mezre Ortaokulu atletizm takımından genç sporcular katıldı.

Anma töreninde konuşan Elazığ Gençlik ve Spor İl Müdürü Sedat Acer, her yıl bu anma törenini yaptıklarını ifade ederek, "Bu anma etkinliğini yaparken de hep söylediğim bir şey var. Biz geçmişimize vefa göstereceğiz ki, bizden sonra gelen nesiller de bizlere vefa göstersinler. Bugün çok anlamlı bir gün, sadece anma töreninden ziyade geçmişte ilimiz sporuna çok büyük hizmetlerde bulunan, çok büyük başarılara imza atan, ilimizin ender şahsiyetlerinden, ender sporcularından birisi olması açısından da bizim için çok kıymetli.1922 yılında doğan Ahmet Aytar ağabeyimiz, spora öncelikle futbol ile başlayıp daha sonra Ziya hocanın nezaretinde de atletizme başlıyor. O kabiliyetini hocası keşfettiği için katıldığı 1944 yıllarında başladığı Türkiye şampiyonalarında, birçok ulusal ve uluslararası organizasyonların birçoğunda çok büyük başarılara imza atmış,1951 yılında da İskenderiye’de yapılan ilk Akdeniz oyunlarında da ülkemize altın madalya kazandıran bir büyüğümüz.1952 yılında da Helsinki’de olimpiyat oyunlarına katılmış, ondan sonra da birçok mücadelelerde bulunmuş ve birçok başarılara imza atmış bir ağabeyimiz. İsmi marka, zaten marka olduğu için malumunuz geçmişte bulunan bir spor salonumuz vardı. Başarılarından dolayı da ismini vermiştik. Böyle büyük bir sporcumuz kendisi. Sadece sporu değil de geçmiş yaşantısıyla, kişiliğiyle çocuklara örnek oluşuyla, sonraki yıllarda antrenör olarak ve ardından il temsilci olarak çok büyük hizmetlerde bulunmuş. Bugün de vefatının 23. yılında mezarı başında kendilerini anıyoruz. Gençlerimize de tavsiyem ne kadar büyük başarılara imza atarsanız, o kadar isminiz kalıcı olur" dedi.

Konuşmanın ardından merhum Ahmet Aytar için kabri başında dua edildi.

http://aygazete.com/yerel-haberler/elazığ-haberleri/milli-atlet-ahmet-aytar-mezari-basinda-anildi-69364