economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Emosder'den Elazığ'a Büyük Yatırım

Emosder'den Elazığ'a Büyük Yatırım
A- A+ A

Elazığ’a yapılacak Mobilyacılar Çarşısı projesi ile sektöre ivme kazandırılması planlanıyor. Elazığ Mobilyacılar Derneği (EMOS-DER) Başkanı Cemil Platin, Elazığ’a Mobilyacılar Çarşısı kazandırmak istediklerini ve konuya ilişkin çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Platin, Elazığ’ı sektörel anlamda çok iyi bir noktaya taşımak amacıyla Elazığ’da Mobilyacılar Çarşısı projesini gerçekleştirmek istediklerini vurguladı. Elazığ’ın mobilya sektöründe iyi olduğunu ifade eden Platin, konuşmasına şöyle devam etti:

"Elazığ, kendi bölgesinde mobilya sektörü olarak çok iyi bir durumda. Elazığ’da Mobilyacılar Derneği’ni kurduğumuz zaman bölgenin profilini araştırdık. Özellikle çevre illerimiz Malatya, Bingöl, Tunceli, Muş, Erzincan gibi illeri göz önünde bulundurduğumuzda Elazığ’ın perakendecilik ve mağazalaşma konusunda çok iyi bir noktaya sahip olduğunu gördük. Bunun yanı sıra şehrimiz bünyesinde markalaştıramadığımız, küçük çaplı üretim yapan, ancak, bölgeye ve batıya satış yapan ciddi mobilya şirketleri var. Fakat bu firmalar markalaşma anlamında bir araya gelememişler. Bizim EMOSDER olarak amacımız, bu tür firmalarımızı bir araya getirerek, Elazığ ve bölgesinde güçlü olan bu sektörü ayağa kaldırmak ve sektöre ivme kazandırmayı hedefliyoruz. Dernek olarak birleştirici bir güç olmaya çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmalardan sonra inşallah Elazığ, mobilya sektöründe çok iyi bir noktaya gelecek ve Türkiye’de sayılı iller arasına girecektir."

"ELAZIĞ’DA EN BÜYÜK PROBLEM KALİFİYE ELEMAN YETERSİZLİĞİ"

Geçtiğimiz aylarda Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ve KUYAP kapsamında mobilya çalıştayının düzenlendiğini belirten Platin, çalıştaya katılımın az olmasına rağmen, güzel sonuçlar elde ettiklerinin altını çizdi. Platin, "Mobilya çalıştayının amacı, Elazığ’daki sektörel sorunları tespit edip, çözüm üretmekti. Çalıştayın sonunda ortak varılan kanaat, kalifiye eleman yetersizliği oldu. Maalesef bu sadece bizim sektörümüze özgü bir eksiklik değil. Bugün ticaretle uğraşan her kesimin yaşadığı bir sıkıntı bu. Burada bir tezat söz konusu. Türkiye’de işsizlik rakamları her geçen gün artarken, bizim doğru kalitede, kalifiye insan bulamamamız biraz tezat oluşturuyor gibi geliyor bana. Bu durumun İŞKUR tarafından araştırılması gerektiğine inanıyorum. İŞ-KUR, bu işte en yetkili kurum ve bu kurumunda kalifiye eleman noktasında bizlere yardımcı olması gerektiğine inanıyorum. Bununla ilgili biz de çeşitli çalışmalar içerisine girdik. Elazığ’daki İŞKUR, Ticaret ve Sanayi Odası, El Sanatları Müdürlüğü yetkilileri ile sektöre kalifiye eleman kazandırılması noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

"MOBİLYA SEKTÖRÜ, YÜKSEK KİRALARDAN ŞİKAYETÇİ"

Mobilyacılar Çarşısı’nı oluşturarak Elazığ’daki mobilyacıları yüksek kira giderlerinden kurtarıp, dükkan sahibi yapmayı planladıklarını ifade eden Platin, bu sayede kiraya giden paraların yatırım amaçlı kullanılabileceğini vurguladı. Platin, "Mobilyacılar Çarşısı oluşturma noktasında iki amacımız var Elazığ her ne kadar perakende mağazacılık sektöründe ilerlemiş olsa dahi, mağazalaşma anlamında ciddi anlamda Malatya yolunca kümelenildi. Mobilyacı arkadaşlarımız çok yüksek kira bedelleri ödüyor. Yüksek kira bedeli ödeyen arkadaşlarımızı dükkan sahibi yapabilirsek, verdikleri bu paralar yatırıma dönüşecektir. Bu sayede esnafımız güçlü olacak ve daha verimli çalışacaktır. Çarşıyı oluşturduğunuzda çevre illerden de ciddi anlamda müşteri getirebileceğine inanıyoruz. Bunun örnekleri Türkiye’de bir çok şehirde yaşanıyor. Biz bunu ne kadar erken yapabilirsek, şehrimizi bölgemizdeki diğer şehirlerden bir adım daha öne geçeriz diye düşünüyoruz. Dolayısıyla çarşının yapılması elzem bir durum. Bunun görüşmelerini sürdürüyoruz ve konuya dair çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu.

"MOBİLYA SEKTÖRÜNDE KALİTEYE İMZAMIZI ATACAĞIZ"

Mobilyacılar Çarşısı’nın ticarete ve ürüne kalite getireceğine inandıklarını ifade eden EMOSDER Başkanı Platin, Elazığ’da ayrıca 200 mağazadan oluşacak olan Elazığ Mobilyacılar Sitesi’nin hayata geçmesi için düğmeye bastıklarını söyledi. Platin, "Elazığ ekonomisine katkıda bulunacak olan iki projemiz Mobilyacılar Çarşısı ve Elazığ Mobilyacılar Sitesi ile mobilya sektöründe kaliteye imza atmayı planlıyoruz. Elazığ Mobilyacılar Sitesi 200 mağazadan oluşacak. Bu sayede Elazığ’da dağınık durumda olan mobilyacılar bir araya toplandıklarında ham madde, malzeme, makine satan, kaplama işi, boya işi, doğrama işi yapan ve endüstriyel tasarım yapan iş gurupları da bu site içerisinde yerlerini alacaklardır. Bu sayede ekonomi de ivme kazanacaktır" şeklinde konuştu.

"ÇARŞIMIZIN PROJESİ HAZIR"

Mobilyacılar Çarşısı için iki ayrı proje oluşturduklarını kaydeden Platin, Güney Çevre Yolu üzerinde belirledikleri arsalarla ilgili Elazığ Belediyesi ile görüşmelerin sürdüğünü belirtti. Platin konuşmasında şunlara yer verdi:

"Bizim Mobilyacılar Çarşısı ile ilgili iki proje çalışmamız oldu. Daha önce tespit ettiğimiz bir arazi üzerine yaptığımız bir projemiz vardı. O projenin yanı sıra bir de hayalimizdeki çarşı projemizi yapmıştık. Projemizin 3 boyutlu resimlerini de oluşturduk. Çarşımızı geniş bir yaşam alanı olarak düşünüyoruz. Bunun için geniş bir alana sahip olması gerekiyor. Restoran, cami, çocuk oyun alanı ve mobilya yan ürünlerini satan esnafımızın da içerisinde olacağı bir kompleks olarak yapmayı düşünüyoruz. Elazığ Mobilyacılar Derneği olarak Elazığ’daki mobilya sektörünü çevre illerimizde ve ülkemizde iyi bir noktaya getirmek. Kalifiye eleman bulmak, çarşı yapmak, sorunları dile getirmek bunlar bizim dernek olarak görevimiz yapabildiğimiz şeylerin hepsini gerçekleştireceğiz, yapamadıklarımız noktasında kamuoyu oluşturarak yapılması noktasında çaba sarf edeceğiz. Mobilyacı arkadaşlarımızın her sorununda yanında olacağız."

http://aygazete.com/yerel-haberler/elazığ-haberleri/emosderden-elaziga-buyuk-yatirim-66304