economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Öğrenciler Çevre Bilincini Eğlenerek Öğreniyor

Öğrenciler Çevre Bilincini Eğlenerek Öğreniyor
A- A+ A

Denizli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, çocuklara çevre bilincini aşılamak amacıyla yeni bir proje başlattı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri, öğrencilere çevre temizliği ve çevre bilinci olgusunu aşılamak için yeni bir projeyi hayata geçirdi. Denizli’nin Büyükşehir olması ile birlikte il merkezinde yapılan çalışmaları ilçelerde de uygulamaya başlayan Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, Sarayköy ilçesindeki Tosunlar İlkokulu ve Ortaokulu’nda öğrenciler ile buluştu. Çocuklara çevre bilincini aşılamak amacıyla düzenlenen etkinliğe, Sarayköy Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yılmaz, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Naciye Kapukıran, Çevre Kirliliği Kontrolü ve Denetim Şube Müdürü Ramazan Değirmenci, Okul Müdürü Musa Sarıtaş katıldı. Kapukıran, Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak çocuklara çevre bilincinin kazandırılması adına çeşitli projeler hayata geçirdiklerini ifade etti.

Öğrencilerin çevre bilincini daha da arttırmak amacıyla ilk kez bir tiyatro etkinliği ile birlikte sunum yaptıklarını kaydeden Kapukıran, "Projeyi ilk kez Tosunlar’da gerçekleştiriyoruz. Sizlerin çevre konusunda duyarlı olduğunuzu biliyoruz. Bu konuda daha iyi olmamız ve bunu ailelerimize ve çevremizdekilere yansıtmak için bu eğitimi sizlerin ayağına getirdik. Bugün burada sizlere çevre kirliliğine neden olan faktörleri ve çevreyi nasıl korumamız gerektiği hakkında konuşacağız. Evsel atıklar, geri dönüştürülebilen atıklar, tıbbi atıkların yanı sıra gürültü kirliliği ve hava kirliliği de çevremizi olumsuz yönde etkiliyor" dedi. Evsel atıklarla, ambalaj atıklarının aynı yere atılmaması gerektiğini vurgulayan Kapukıran, "Bunun yanı sıra pillerimizi ayrı toplayalım. Bitkisel atık yağlarımızı ayrı toplayalım ki daha sağlıklı daha temiz bir çevrede yaşayabilelim. Bu konuda siz öğrencilerimizden bize destek olmanızı bekliyoruz" diye konuştu.

Sarayköy Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yılmaz ise, Sarayköy Belediyesi olarak evsel ve ambalaj atıklarını ayırmaya başladıklarını belirterek, bu konuda öğrencilerin büyük rol oynayacağını söyledi.

Konuşmaların ardından geri dönüşümün faydaları, atık türleri ve çevre kirliliğine neden olan faktörler ve bunun yanında çevreyi nasıl korumak gerektiği hakkında öğrencilere bilgiler verildi. Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği sunum Denizli Büyükşehir Belediyesi Genç Denizli Tiyatro Kulübü öğrencilerinin gösterisi ile renklendi. Öğrenmenin yanı sıra eğlenme imkanı bulan öğrencilere daha sonra tişört ve çevre eğitim dergileri hediye edildi.

http://aygazete.com/yerel-haberler/denizli-haberleri/ogrenciler-cevre-bilincini-eglenerek-ogreniyor-35821