economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Uygur Türkleri İçin Sabah Namazında Buluştular

Uygur Türkleri İçin Sabah Namazında Buluştular
A- A+ A

İHH organizasyonu ile Düzceli Gençler Uygur Türklerine özgürlük için sabah namazında bir araya geldi. Uygur Türklerine Çin tarafından uygulanan baskıyı kınayan Düzceli gençler, peygamberimize yapılan karikatürlü hakaretlere de değinerek, tepkisiz kalmayacaklarını dile getirdiler.

Düzceli gençler Çin’in işkence ve baskılarına maruz kalan Uygur Türklerine dua etmek ve onların yanlarında olduklarını bildirmek için sabah namazında bir araya geldiler. Sabah namazlarında buluşan Düzceli Gençler, yaptıkları dualarla Uygur Türklerine manevi olarak yanlarında olduklarını gösterdiler.

Namaz sonrası gençler adına açıklama yapan Düzce İHH Gençlik Sorumlusu Kerem Şah Aklaya, Çin yönetiminin nüfusu 40 milyon olan Müslüman bir halkı yok etmeye çalışıyor.

Aklaya, “Bugün Alem-i İslam’ın dört bir yanı saldırı altında. Gün geçmiyor ki bir İslam beldesinden Müslümanların zulme uğradıklarına dair haberler gelmesin. Müslümanların, bizim can ve din kardeşlerimizin yıllardır zulüm altında oldukları bir İslam beldesi de Doğu Türkistan. Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz dinlerinden, kültürlerinden vazgeçmeleri için zindanlara atılıyor, en aşağılık işkencelere uğruyorlar. Doğu Türkistan’da kız kardeşlerimizin namuslarına el uzatılıyor, faili meçhullerin, infazların ardı arkası kesilmiyor. Komünist Çin Yönetimi uyguladığı akla hayale gelmeyecek baskı politikalarıyla nüfusu 40 milyon olan Müslüman bir halkı yok etmeye çalışıyor. Bizler Türkiyeli gençler olarak Müslüman halkımızı Doğu Türkistanlı kardeşlerimize sahip çıkmaya, Doğu Türkistan’ın kısılmaya çalışılan sesine ses vermeye çağırıyoruz. Bu ses mazlumların sesidir. Bu ses sırf İslam dedikleri, sırf Müslüman gibi yaşamak istedikleri için kısılmaya çalışılan bir sestir. Bu ses artık yankı bulmalı ve insanlığın vicdanını Doğu Türkistan için harekete geçmelidir. Gün susma günü değil, her ne pahasına olursa olsun Müslümanların, mazlumların haklarını savunma günüdür. Ayrıca Doğu Türkistan davası dar ırki kalıplara indirilecek sadece Türkün veya Kürdün veya Arabın davası değil Doğu Türkistan davası tüm Müslümanların, Ümmet-i Muhammed’in davasıdır” dedi.

Peygamberimize hakaret edilen karikatürlere, önce Fransız karikatür dergisinde sonra da Cumhuriyet Gazetesinde yer verilmesini de eleştiren Kerem Şah Aklaya kimsenin Allah’ın Resulü’ne saldırmaya hakkı olmadığını belirtti.

Alkaya, “Öte yandan Allah Rasulü’ne düşmanlıkta sınır tanımayan Fransız Charlie Hebdo dergisine destek vermek için Cumhuriyet gazetesi isimli müsvedde geçtiğimiz günlerde büyük bir skandala imza atmış, Sevgili Peygamberimiz’le alay etmeye kalkmıştır. İfade özgürlüğü maskesi altında yapılmaya çalışılan bu ahlaksızlığı asla kabul etmiyoruz, şiddetle protesto ediyoruz. Kimsenin Allah Resulü’ne saldırmak, onunla alay etmek gibi bir ifade özgürlüğü hakkı yoktur ve hiç bir zaman da olmayacaktır. Gençlik olarak diyoruz ki; kimse bizden peygamberimizle dalga geçen, ona hakaret edenler için iyi duygular beslememizi beklemesin. Çünkü Rasulullah bizim her şeyimiz, kırmızı çizgimizdir. Bundan dolayı nasıl ki Müslümanlar 1400 yıl boyunca “anam babam sana feda olsun Ya Rasulullah” diyerek Sevgili Peygamberimizi savunduysa biz de aynı duygularla Allah Rasulü’nü savunacak, ona yapılacak saygısızlıklara karşı asla sessiz, tepkisiz kalmayacağız” diye konuştu.

http://aygazete.com/yerel-haberler/düzce-haberleri/uygur-turkleri-icin-sabah-namazinda-bulustular-12060
Etiketler: Düzce, Düzce Haberleri