economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Bayburt'ta Kutlu Doğum Ayının Kapanış Etkinliği Hayırseverler İmam Hatipten

Bayburt'ta Kutlu Doğum Ayının Kapanış Etkinliği Hayırseverler İmam Hatipten
A- A+ A

Hayırseverler İmam Hatip Ortaokulu, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV)’in doğumunun 1444. Yılı münasebetiyle, öğretmen, veli ve öğrencilerine yönelik bir program düzenlendi. Programa; İl milli eğitim müdürü Seydi Doğan, müdür yardımcısı Kemalettin Karabululut, Bayburt Üniv. İlahiyat Fak. Dekan yardımcısı Yusuf Şen, Din Öğretimi Şube Müdürü Bülent Koçyiğit ve bazı okul müdürleri katıldı.

Halk Eğitim Merkezi salonunda gerçekleştirilen program, Kuran-ı Kerim’i güzel okuma yarışması Bayburt il birincisi Serkan Çavlan’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Akabinde Okul Müdürü Ali Aktaş bir selamlama konuşması yaptı. İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin seslendirdiği Türkçe ve Arapça oratoryo, şiir ve ilahilerin ardından Siyer-i Nebi yarışması ödül töreniyle son buldu. Resulullah sevgisinin sadece sözde kalmaması, özde de yaşanması gerektirdiğini ifade eden Aktaş, konuşmasına şöyle devam etti:

Özü sözü bir olan peygamberimiz, kendisi için istediğini ümmeti için istemiştir, o şöyle buyurmaktadır:

“Hiçbiriniz kendisi için istediğini Müslüman kardeşi için istemedikçe (gerçek anlamda) iman etmiş olamaz”

Sevgili Peygamberimizin ahlaki vasıflarından biride yapmış olduğu bütün işlerinde merhamet duygusunun olmasıydı. Ağzından hiçbir zaman kaba bir söz çıkmamış, hiç kimsenin kalbini kırmamış, her hareketinde merhameti ön plana çıkarmış ve bizlere merhametli olmamızı öğütlemiştir.

Sevgili Peygamberimizin, söylediği ve yaptığı işler hayatı boyunca uyum içinde olduğu için yaşadığı toplumda örnek bir kişi olarak gösterilmiş ve kendisine Muhammed’ül Emin denilmiştir.

İnsanlara hangi inançtan olursa olsun sırf insan olduğu için değer vermiştir. Medine’ye hicret ettiğinde orada yaşayan Yahudi kabileleri ile vatandaşlık anlaşması yapmış ve farklı inançlara sahip insanların bir arada yaşayabileceğinin en güzel örneklerini bizlere sunmuştur.

O, her zaman affedici olmuş, Mekke’nin fethinde, daha önce kendisine her türlü eziyeti yapan müşriklere ceza vermek yerine hepsini affetmiştir.

Program öncesi tüm konuklara, öğretmen ve öğrencilere kutlu doğum hediye paketi(gül lokumu, gül suyu, hadis kartelâsı, sevgili peygamberim kitapçığı ve tebrik kartı) takdim edildi.

http://aygazete.com/yerel-haberler/bayburt-haberleri/bayburtta-kutlu-dogum-ayinin-kapanis-etkinligi-hayirseverler-imam-hatipten-12981