economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Bartın Devlet Hastanesine Yeni Birim

Bartın Devlet Hastanesine Yeni Birim
A- A+ A

Bartın Devlet Hastanesi’nde hastaların il dışında tedavi seçeneklerinden kurtulmaları için yapılan çalışmalara bir yenisi daha eklendi.

Bartın Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Bartın Devlet Hastanesinde, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümüne uzman hekim ataması yapıldı. Birimin Bartın’daki bir eksikliği gidereceğini belirten Bartın Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doktor Osman Açıkgöz, "Daha önce Endokrinoloji ve Metabolizma hastalıklarının teşhis ve tedavisi için il dışındaki başka merkezlere gitmek zorunda kalan hastalarımız artık hastanemizde teşhis ve tedavilerini olabilecekler” dedi.

“TANI VE TEDAVİ YAPILABİLECEK”

Bölümde çok sayıda tanının yapılabileceğini de anlatan Açıkgöz şöyle konuştu: “Endokrinoloji bölümü, vücudumuzdaki iç salgı bezlerini, iç salgı bezlerinin fonksiyonlarını ve salgıladıkları hormonları inceleyen bilim dalıdır. Özellikle diyabet, guatr ve tiroid bezinin hastalıkları, obezite, hipertansiyon, hipofiz bezi hastalıkları, böbreküstü bezi hastalıkları, kıllanma artışı ve adet düzensizlikleri, cinsel gelişme bozuklukları, kemik erimesi kolesterol yüksekliği ve lipit metabolizması hastalıkları, büyüme ve gelişme geriliği, salgı bezlerinin tümörleri hastalıklarının tanı ve tedavisi artık hastanemizde gerçekleştirilecektir.”

“YENİ BİRİMLER YOLDA”

Yeni birimlerinde hızla açılmaya devam edeceğini kaydeden Açıkgöz şöyle devam etti: “Endokrinoloji polikliniğimizin hizmete başlamasıyla günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri olan ve özellikle ilimizde de sık rastlanan diyabet ve obeziteyle mücadele konusunda Diyabet ve Obezite polikliniği açılması çalışmaları başlamıştır. Açılacak olan polikliniğimizde diyabet ve obeziteli hastalar için endokrinoloji uzmanımızın denetiminde poliklinik hizmeti verecektir. Polikliniğimize başvuran hastalar, belirli aralıklarla yapılan kan ve idrar testleri ile izlenerek, diyabetin uzun dönem komplikasyonlarına karşı korumak için özellikle göz, nöroloji ve böbrek fonksiyonlarının değerlendirildiği tetkik ve muayenelerinin yapılması sağlanacaktır. Ayrıca açılacak polikliniğimizde, diyabet hemşiresi ve diyetisyen eşliğinde, bireylerde kilo kontrolü, sağlıklı-bilinçli beslenme ve egzersizi de kapsayan konularda farkındalık oluşturacak eğitim ve danışmanlık hizmetleri verilmesi hedeflenmektedir.”

http://aygazete.com/yerel-haberler/bartın-haberleri/bartin-devlet-hastanesine-yeni-birim-35018