economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Bbgd'den Örnek Kan Bağışı

Bbgd'den Örnek Kan Bağışı
A- A+ A

Kan bağışından Türkiye ortalamasının üzerinde olan ve 2015 yılı için 40 bin ünite kan hedefi koyan Türk Kızılay’ına bir büyük destekte Balıkesir medyasından geldi.

Balıkesir Büyükşehir Gazeteciler Derneği Başkanı İlkan Toprak yönetim kurulu ve üyeleriyle birlikte Kızılay’a kan bağışında bulundu, 40 bin ünite hedefine katkı sağladı. BBGD yönetimi ve üyeleri, Çavuş Sokak’ta yer alan Kızılay Kan Alma Birimi’ne giderek kan bağışında bulundu. Kızılay Derneği Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Gündoğan’nın da katıldığı kan bağış etkinliğinde konuşan BBGD Başkanı İlkan Toprak, “Üyelerimizle kan bağış kampanyası düzenleyerek, toplumun dikkatini kan bağışının önemine çekmek istedik” dedi.

Gazetecilerin kamu hizmeti yaptığını hatırlatan Toprak, “Gazetecilik mesleği toplumda önemsenen bir meslek. Bizde BBGD olarak, bunun bilincindeyiz. Yönetim kurulu üyelerimizle kamuya örnek olacak ve özendirecek etkinlikler yapılması konusunda aldığımız karar gereği, ’Kan Bağışı Kampanyası’ düzenledik. Üyelerimiz, bugün Kızılay’ın Kan Alma Birimi’ne giderek toplu şekilde kan bağışında bulundular. Kızılay’ın Balıkesir’deki 40 bin ünite kan bağışı hedefine de katkı sağlamak istedik. Biz, gazeteciler olarak topluma örnek olmayı ve insandan başka elde edilme kaynağı bulunmayan kanın bir gün herkese gerekeceğini düşündük” şeklinde konuştu.

Kızılay Derneği Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Gündoğan ise kan bağışında bulunan gazetecilere teşekkür etti. Gündoğan, “Balıkesir Büyükşehir Gazeteciler Derneğinin tertip etmiş olduğu kan bağışı kapmasından dolayı teşekkür ediyorum. 2014 yılında bizim hedefimiz 38 bin ünite kan idi. Bu hedefe ulaştık. 2015 yılı hedefimiz 40 bin ünite kan bağışı. Aylara bakıldığında yıl sonunda bu hedefe ulaşacak gibiyiz. Şunu her gittiğimiz yerde söylüyoruz. Kan kaynağı sadece insan olan yapay olarak üretilemeyen hayati bir sıvı. Dolayısıyla ilaç firmalarının şu aşamada bunu yapması mümkün değil. Her daim insana ihtiyacımız var. Ülkenin bugün kan ihtiyacı 2 milyon 450 bin ünitelerde Kızılay bunun yüzde 80’nini karşılıyor. Balıkesir’de ülke ortalamasının üzerinde. Bu noktada Balıkesirlilere teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca her kan bağışlayan, biri için ülkenin değişik yerlerine ağaç dikiyoruz. Balıkesir’de de bununla ilgili bir ağaç dikim alanımız var. Son dönemlerde kök hücre kampanyası başlattık. Malum verdiğiniz kanın şuandaki oranı vücuttaki kanın 14’te 1’i. Kök hücre bağışında küçük tüplerde hastanede verdiğiniz kan kadar bağış yapıyorsunuz ve 10 yıl boyunca bunlar saklanıyor. Dolayısıyla dünyanın herhangi bir yerinde rahatsız olan sizinle kan uyuşumu olan bir insan bulunduğunda size dönüyoruz. Amerika’da, Kanada’da veya Hakkari’deki birisiyle kanınız uyuştu, bağışta bulunmak ister misiniz dediğimizde önemli bir entegrasyona katkı sağlamış oluyorsunuz. Son dönemlerde ciddi olarak buna rağbet var. Kan vermek için kan değerlerinizin yüksek olması gerekiyor. Kök hücre için buna gerek yok. Bunu istediğiniz zaman verebilirsiniz” dedi.

Öte yandan Balıkesir Büyükşehir Gazeteciler Derneği’nin düzenlediği kan bağış etkinliğine Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Başkanı Cengiz Güneş ve yönetimi de katılarak destek sağladı.

http://aygazete.com/yerel-haberler/balıkesir-haberleri/bbgdden-ornek-kan-bagisi-86792