economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Uluslararası 2015 Dünya Kadınları Didim'deydi

Uluslararası 2015 Dünya Kadınları Didim'deydi
A- A+ A

6 Mart’ta Mardin Nusaybin’den başlayan ’Uluslararası 2015 Dünya Kadınları Yürüyor’ çalışması kapsamında ’2015 Dünya Kadın Yürüyüşü’ Aydın’ın Didim ilçesinde de gerçekleştirildi.

Uluslararası "2015 Dünya kadınları Yürüyor" çalışması kapsamında yürütülen ve kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla başlatılan ve 6 Mart 2015’te Mardin Nusaybin’den başlayan yürüyüş Didim Alevi Bektaşi Kültür Merkezi ve Cemevi Derneği’nin teknik destekleri ve Alevi Bektaşi Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Neşe Ceyhan’ın katkılarıyla Didim’de yapıldı. Yürüyüş kapsamında 37’si yurt dışında 12’si yurt içinden olmak üzere etkinliğe dışarından 49 kadın katılırken, ilk olarak cemevinde bugün saat 10.00’da kadınlara kahvaltı verildi. Ardından cemevi salonunda kadınlara yönelik müzik dinletisi ve konser düzenlendi.

Daha sonra “2015 Dünya Kadın Yürüyüşü” çerçevesinde kalabalık grup cemevi önünden pankart afiş ve posterler kadına yönelik şiddete dikkat çekti ve sloganlar attı. Kadınların yürüyüşüne erkekler de destek verdi.

19 Mayıs Caddesi üzerinden gerçekleşen yürüyüş Atatürk Bulvarı üzerinden devam edip 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Parkı’nda sona erdi. Parkta öğrenciler tarafından halk oyunları gösterisi sergilendi. Toplanan grup adına Didim Kadın Platformu üyesi Zerrin Alparslan basın açıklamasını okudu; basın açıklaması ayrıca yabancı konuklar için İngilizce çeviri yapıldı. Basın açıklamasında kadına yönelik gerçekleştirilen şiddet türlerine dikkat çekilerek, kadınların özgürlük, demokrasi ve barışa sunduğu katkılar dile getirildi.

Basın açıklamasının ardından 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü parkına 18 adet çam fidanı dikildi; ağaç dikimi sonrasında kadınlar halay çekti.

6 Mart’ta Mardin Nusaybin de başlayan yürüyüş etkinliği Diyarbakır, Antalya, Mersin, Muğla, Didim, İzmir, Yunanistan ve İspanya üzeri devam edeceği ve yürüyüşün Portekiz’de son bulacağı öğrenildi.

http://aygazete.com/yerel-haberler/aydın-haberleri/uluslararasi-2015-dunya-kadinlari-didimdeydi-47783
Etiketler: Aydın, Aydın Haberleri