economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Türk Zeytini İngiliz Sofralarını Süsleyecek

Türk Zeytini İngiliz Sofralarını Süsleyecek
A- A+ A

Türk zeytin ve zeytinyağının tanıtımı amacıyla hareket eden Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK), İngiltere’nin Londra şehrinde Türk zeytin ve zeytinyağını tanıttı.

İki yılda bir düzenlenen International Food Exhibition 2015’e 3’üncü kez katılan ZZTK, 15 metrekarelik info standında Türk zeytin ve zeytinyağı tadımı yaptırıldı ve standı ziyaret eden İngiltere başta olmak üzere İsveç, Hollanda, Fransa, ABD, Japonya, Çin Halk Cumhuriyeti, Portekiz, Kosova, İrlanda gibi pek çok farklı ülkeden alıcılara Türk zeytin ve zeytinyağı ile ilgili bilgi verildi.

Akdeniz diyetinin İngiltere’de benimsendiğini ve zeytin zeytinyağı tüketiminin çok yoğun olduğunu gözlemlediklerini belirten Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Başkanı Mehmet Kadri Gündeş, İngilizlerin Türk zeytin ve zeytinyağına da yoğun ilgi gösterdiklerini kaydetti. İngiltere’nin ZZTK tarafından sofralık zeytin ihracatında hedef pazar olarak belirlendiğine işaret eden Gündeş, “Türkiye 2023 yılında 1 milyon 200 bin ton sofralık zeytin üretimiyle dünya lideri olmayı hedefliyor. Bu üretimin katma değere dönüşmesi için tanıtım faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. İngiltere sofralık zeytin ihracatımız rekolte artışımıza orantılı artabilecek konumda” diye konuştu.

“ZEYTİNYAĞI KOTAMIZIN ARTMASINI İSTİYORUZ”

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyesi ülkelere zeytinyağı ihracatında 100 ton gibi komik bir kotasının olduğunu, 100 tonun üzerinde yapılacak ihracatta kg başına 1.2 Avro gümrük vergisi uygulandığını hazırlatan ZZTK Başkanı Gündeş şöyle devam etti: “Türkiye’nin AB’ye zeytinyağı kotasının ilk etapta 10 bin tona, sonrasında ise 50 bin tona çıkarılması gerekiyor. Zeytinyağı üreticisi ülkelere sağlanan kotanın Türkiye’nin üretimine uyumlu şekilde bize de verilmesini istiyoruz. Bu konuda Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç’e bilgi verdik ve desteğini istedik. Kotamızın artması için lobi faaliyetlerini sürdüreceğiz”

http://aygazete.com/yerel-haberler/aydın-haberleri/turk-zeytini-ingiliz-sofralarini-susleyecek-94614
Etiketler: Aydın, Aydın Haberleri