economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Nazilli'de 4. Rahvan At Yarışları Yapıldı

Nazilli'de 4. Rahvan At Yarışları Yapıldı
A- A+ A

Nazilli Belediyesi tarafından bu yıl 4.’sü düzenlenen Rahvan at yarışları, Nazilli Sümer Sahası’nın yanında oluşturulan koşu pistinde gerçekleştirildi.

Bursa, Kayseri, Konya, Çanakkale, Hatay, Muğla, Antalya, Afyon, Uşak, Manisa, İzmir ve Aydın’ın çeşitli ilçelerinden gelen atların katıldığı yarışı, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Başkan Yardımcısı Mustafa Akkaya, Belediye meclis üyeleri, daire amirleri, kurum müdürleri ile yaklaşık iki bin kişi yarışmayı ücretsiz olarak izledi.

Türkiye’nin her ilinden Rahvan atlarının kıyasıya yarışmak için Nazilli’ye geldiğini vurgulayan Haluk Alıcık, “Atalarımızın yaşantı biçimi olan göçebe hayatta en önemli unsurların başında at gelmektedir. Atların ise daha iyi ve daha kaliteli olması açısından düzenlenen çeşitli yarışmaların başında rahvan at yarışları gelir. Atalarımız bu yarışlarla atlarının gücünü, savaş sanatını ve becerilerini test ederler. Bizler ise günümüzde bu kültürün yaşatılmasını arzuluyoruz. Osmanlı’dan beri yapılan önemli bir spor dalı olan bu yarışları düzenleyerek binlerce kişiye bu coşkuyu yaşattırmaya çalışıyoruz. Yarışmalara katılan tüm rahvancılar ve yarışmalarda emeği geçen tüm tertip komitesi ve görevli arkadaşlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

DERECEYE GİRENLERE ÖDÜL VE KUPA VERİLDİ

4. Geleneksel 170 rahvan atın yarıştığı Nazilli’de baş yarışını Ayvaz Çamdeverinden, başaltını Derya Dağcan, büyük ortayı İbrahim Çalışır, küçük ortayı Erman Mete, 4’lü tayı Şahap Gürsu, 3’lü tayı Mahmut Genellioğlu ve İthal A’yı da Sadık Özbudak kazandı. Dereceye girenlere kupaları ve ödülleri Başkan Yardımcısı İbrahim Özkan ve Mesut Erdemir tarafından verildi.

Başa yarışarak ipi göğüsleyen Ankaralı Metahan Kölemenoğlu’na ve diğer kategorilerde dereceye giren at sahiplerine ödül ve kupalarını Nazilli Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Özkan verdi.

http://aygazete.com/yerel-haberler/aydın-haberleri/nazillide-4-rahvan-at-yarislari-yapildi-16772
Etiketler: Aydın, Aydın Haberleri