economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Elvan, “Heybemize Projelerimizi Doldurup Geldik”

Elvan, “Heybemize Projelerimizi Doldurup Geldik”
A- A+ A

AK Parti Milletvekili ve Milletvekili adayı Hüseyin Samani, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer ile birlikte sabah erken saatlerde Antalya Toptancı Hal’i ziyaret eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Eski Bakanı ve AK Parti Antalya Milletvekili adayı Lütfi Elvan, hal esnafıyla bir araya geldi.

12 yılık AK Parti iktidarı döneminde çiftçiye verilen desteğim tam 7 kat arttığına dikkat çeken Elvan, bir yanda çiftçinin her sorunuyla bire bir ilgilendiklerini, diğer yanda ise tarımsal üretimde verimliliği artırmak amacıyla sulama yatırımlarına büyük önem verdiklerini söyledi. Elvan, “Sulama yatırımlarına paralel olarak damlama sulama sitemlerinin daha da yaygınlaşması için gerekli çabayı sarf ettik. Türkiye tarımsal üretimde Avrupa’da 12. Sırada iken birinci sıraya geldi. İhracatımızda çok önemli bir artış oldu. Tarımsal üretim değeri 20 milyar dolardan 60 milyar doların üzerine çıktı. Türkiye tarımda gerçekten gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerle kıyaslanınca en başarılı ülkelerden bir tanesi. Tarımla ilgili yapılan en önemli çalışmalardan bir tanesi ise yeni çıkarılan Hal kanunu. Bu kanunla özellikle hal esnafımızın daha rahat çalışabilmesine imkan sağladık” dedi.

Antalya ile ilgili yapılan anketlerde ulaşımın hep en önemli sorun olarak çıktığına dikkat çeken Lütfi Elvan, ‘Hal böyle olunca biz de heybemize ulaşımla ilgili projelerimizi doldurup geldik” diye konuştu. Antalya’nın 2009-2014 döneminde ciddi bir kaybının söz konusu olduğuna dikkat çeken Elvan, “Biz Ulaştırma Bakanlığı olarak köprülü kavşak yapmak istedik. O dönemin belediye başkanı izin vermedi. Bu anlayışları artık terk etmemiz gerekiyor. Ama Allaha çok şükür Menderes Başkanımız Belediye Başkanı oldu, biz de rahatladık, Antalya’da rahatladı. Şimdi birlikte çalışmaya başladık. 8 farklı yerde köprülü kavşak yapıyoruz. Mayıs ayı sonuna kadar birkaç tanesini açacağız. Bunlardan bir tanesi de Hal Kavşağı olacak. Bunlar AK Parti iktidarları için zor işler değil. Yeter ki bizim önümüzü tıkamasınlar. Hangi ile giderseniz gidin AK belediyeler merkezi hükümetle birlikte önemli işler çıkarıyorlar ama nerede muhalefete ait bir belediye var orada problem var” ifadelerini kullandı.

7 Haziran seçimlerinin Türkiye’nin 90’lı- 2000’li yıllardaki karanlık günlere dönmemesi açısından son derece önemli olduğunu söyleyen Elvan, “Türkiye’nin huzuru için, ekonomik kalkınmasına devam etmesi için AK Parti’ye destek vermemiz gerek” diye konuştu.

KUZEY ÇEVREYOLUNUN İHALESİ 11 MAYIS’TA

Antalya’nın ulaşım alt yapısıyla ilgili çalışmalara da değinen Elvan, şunları kaydetti:

“Batı Çevre Yolunu yapıyoruz. 6 kilometrelik bölümün açılışını seçimden önce yapacağız. Kuzey Çevre Yolu’nun yapımına hemen başlıyoruz. Bu ayın 11’inde ihalesini yapacağız. 37 kilometrelik yolun yapımına hemen başlayacağız. Hedefimiz yolu EXPO’ya yetiştirmek. Tüm imkanlarımızı kullanacağız. İhale süreçleri sıkıntısız tamamlanırsa yolu yetiştirmiş olacağız. Özellikle taşımacılık için yeni yollar yapıyoruz. Mevcut yolların standardını yükseltiyoruz. En önemli projelerden bir tanesi de Antalya-Alanya arasında yapacağımız otoyol da çok önemli. Cumhuriyetimizin kuruluşundan 2002 sonunda kadar yapılmış bölünmüş yol uzunluğu 6100 kilometre idi. Biz ise12 yılda 17 bin 750 kilometre yol yaptık. Artık standardı daha da arttırdık. Şimdi otobanlar yapıyoruz. İlk yapacağımız otoyol Antalya-Alanya arası. 2016’nın ilk yarısında ihalesine çıkacağız. Antalya-Mersin arasındaki yolda 24 farklı lokasyonda tünel çalışması yapıyoruz. Bu yıl 6 tünelin açılışını yapacağız. Hızla Antalya-Mersin arasındaki çalışmalara devam diyoruz. Bu 50 kilometrelik kesimi tamamlayınca Mersin-Antalya arası tamamen bölünmüş yol, tünellerle ve çok hızlı bir şekilde ulaşımı sağlayacağımız bir yol altyapısına kavuşmuş olacak.”

BATI’DAKİ HAVAALANI KARGO TAŞIMACILIĞI İÇİN ÖNEMLİ

Batı Antalya’da yapılması planlanan Antalya’nın üçüncü havaalanı konusunda da açıklamalarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı ve AK Parti Antalya Milletvekili adayı Lütfi Elvan, bu bölgedeki tarımsal ürünlerin uçak ile sevkiyatına imkan sağlamak açısından Batı Antalya’da yapılacak havaalanının büyük önem taşıdığını söyledi. Elvan, 7 Mayısta Bakanlıktan gelecek bir heyetin yer tespiti ile ilgili çalışmalar yapacağını belirtti. Elvan, havaalanıyla ilgili etüd ve proje çalışmalarıyla ilgili çalışmaların da en kısa sürede tamamlanacağını ifade etti.

YOLLARIN STANDARDI ARTACAK

Antalya’da en önemli önceliklerden bir tanesinin de yolların standardını arttırmak olacağını söyleyen Elvan, “Tekirova-Kumluca arasındaki bölünmüş yolun yapımına başlıyoruz. Finike-Demre-Kaş-Kalkan yolunun çalışmalarına başlıyoruz. Yine Antalyamızın Manavgat üzerinden, Akseki üzerinden, Konya bağlantısında 7.4 kilometre uzunluğunda Alacabel tünelini yapıyoruz. Özellikle kamyoncular kışın yaşadığı o sıkıntıları yaşamayacak, yollar artık kapanmayacak. Mayıs ayında ihalesine çıkıyoruz. Taşağıl’dan Beyşehir üzerinden Gembos Ovası dediğimiz yerden Konya’ya uzanan bu yol çalışmalarımız yoğun şekilde devam ediyor. 5 kilometre uzunluğunda Demirkapı tüneli var. 1600 metresini tamamladık. Özellikle kamyoncular için çok rahat bir yol olacak. Çok fazla rampası ve virajı olmayan bir yol. 2016 sonu itibariyle Taşağıl üzerinden Konya’ya ulaşmış olacaksınız” dedi.

ÇUBUKBELİ TÜNELLE GEÇİLECEK

Antalya’yı Burdur’a bağlayan yoldaki Çubukbeli ve Çeltikçikçibeli ile ilgili de yeni düzenlemeler yapılacağını söyleyen Lütfi Elvan, ”Oraya da iki farklı tünel yapacağız. Kamyoncularımızın o zorlu yoldan kurtulmasını sağlayacağız. Çubukbeli’ni artık tünelle geçeceğiz. Alanya Mahmutlar’dan Karaman-Konya’ya giden bir yol var. Orada da 5 tünel var. Haziran ayında açılışını yapacağız. Yolun standardını yükseltiyoruz. Çalışma tamamlanınca tır ve kamyonlarda o yolu kullanacak. Korkuteli-Elmalı arasını bölünmüş yol yapacağız. Antalya’nın artık ulaşım ve erişimde problemi olmayacak” diye konuştu.

http://aygazete.com/yerel-haberler/antalya-haberleri/elvan-heybemize-projelerimizi-doldurup-geldik-90048