economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Elmalı Myo'da Öğrencilere Girişimcilik Semineri

Elmalı Myo'da Öğrencilere Girişimcilik Semineri
A- A+ A

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Elmalı Meslek Yüksekokulu’nda (MYO) Antalya’nın ilk girişimcilerinden olan gazeteci İbrahim Yılmaz ve Yaşar Çebişli, öğrencilere girişimcilik ile ilgili bir seminer verdiler.

Elmalı MYO Müdürü Yrd.Doç.Dr. Halil Demir’in açılış konuşmasının ardından gazeteci İbrahim Yılmaz, meslek hayatından kesitlerle konuşmasına başladı. Televizyon yayıncılığının bu kadar yaygın olmadığı, özel kanalların yayın hayatına başladığı yıllarda Antalya’da ilk özel yerel televizyon kanalının kurulmasına öncülük ettiğini belirterek önemli deneyimler elde ettiğini söyleyen Yılmaz, o dönemlerde reklamcılık sektörünün henüz gelişmemesi nedeniyle yatırımlarının karşılığını ister istemez bulamadığını ve sektörden çıkmak durumunda kaldığını belirtti.

Yılmaz, "Gazeteciliğin verdiği merakla o dönemlerde bugünün ışığını gördüğüm Antalya’nın 2006 yılında sürekli güncellenen internet gazetesini kurdum. İnternet gazeteciliğinin geldiği aşama ve etkisi, bu alandaki girişimciliğimizin doğru olduğunu göstermektedir. Siz gençler öncelikle ne istediğinizi, hangi alanda başarılı olmak isteğinizi ve amaçlarınızı ortaya koymalısınız. Araştırıcı olmalısınız. Alanınızda ilklerden olmak ve bu konuda girişimci olmak sizlere büyük avantajlar sağlayacaktır. Ancak günümüzün şartlarını asla göz ardı etmeyiniz. Örneğin mutlaka bir yabancı dil öğreniniz" dedi.

Eski Bakanlardan Zeki Ergezen ve AK Parti Antalya Milletvekili Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun danışmanlıklarını da yapan Yaşar Cebişli ise yaptığı konuşmada, "İşletme Fakültesi’ni bitirdikten sonra 384 ortaklı Bekon prefabrik yapı elemanları tesisinin kuruculuğunu yaptım. Daha sonra Kalpen bayiliğini yaparak Antalya’da ilk PVC pencere imalatını gerçekleştirdik. Alman Layher Firmasında çalışan işçilerin ortak girişimiyle Portisan İskele ve Kalıp Sistemleri işletmesini kurduk. Girişimcilik konusunda daha birçok işe imza attık. Bunlardan bir diğeri ortak girişimli Bucak Portsan mermer fabrikasıdır. Ayrıca Isparta ve Manavgat’da Kalpen imalatları ortak girişiminde de yer aldım. Antalya’da bulunan çift cam sistemleri Pencift cam imalatı girişiminde de bulundum. Şimdi de patenti kendimize ait olan kendinden perdeli cam balkon sistemlerini imalatını ve montajını yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Girişimci olabilmek için araştırıcı ve meraklı olmanın önemini kaydeden Cebişli, başarılı olmak, iyi işlere imza atmak ve yaşamı kolaylaştırmak için mutlaka ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Seminerin sonunda Elmalı MYO Müdürü Yrd.Doç.Dr.Halil Demir, konuşmacılara teşekkür ederek Elmalı evlerinin maketlerini hediye etti.

http://aygazete.com/yerel-haberler/antalya-haberleri/elmali-myoda-ogrencilere-girisimcilik-semineri-31737