economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Yenimahalle'de "Kutlu Doğum" Etkinliği

Yenimahalle'de "Kutlu Doğum" Etkinliği
A- A+ A

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in dünyaya teşrifinin 1444’üncü yılı dolayısıyla Yenimahalle Belediyesi tarafından Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde “Kutlu Doğum” etkinliği düzenlendi.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ile eşi Azize Yaşar’ın ev sahipliği yaptığı programa, CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, Yenimahalle Belediye Başkanvekili Mehmet Kartal, Başkan Yardımcıları Erhan Aras, Hüseyin Boran, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ahmet Meşe, meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve binlerce Yenimahalleli katıldı. Sunuculuğunu Esat Aydoğan’ın yaptığı gece, 2010 Dünya Kuran-ı Kerim güzel okuma 1’incisi Ali Tel’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından kasidehanlardan Ömer Faruk Güney, Fazlı Çoban, Esat Aydoğan ve Hacı Bayram Veli Camii emekli İmam Hatibi Bilal Demiryürek’in Türk tasavvuf musikisi konseri Yenimahallelilere duygu dolu bir gece yaşattı.

Peygamber Efendimizin hayatından alıntılar yapan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Yüce Allah’ın Kuran-ı Kerim’de Habibim diye seslendiği peygamberimiz, yaşamı ile insanlığa örnek olmaya devam etmektedir. Peygamberimizin hayatı, görmek isteyenler için örnektir. İnsanı kamil onda vücut bulmuştur. Bizler, iyiyi kötüyü ayırt etmeyi, birbirimizi sevmeyi, paylaşmayı, yardımlaşmayı, ahlakın güzelliklerini, dürüstlüğü, doğruluğu, erdemli ve hoşgörülü olmayı yani her şeyin en iyisini ve en güzelini, o rahmet peygamberinden öğrendik” dedi.

Peygamberimizi okumaya, anlamaya bugün her zamankinden daha çok ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Yaşar, “Peygamberimizin ahlakını yaşamaya çalışmaya ihtiyacımız var. Bir arada huzur ve barış içinde yaşamamızın tek koşulu peygamberimizin öğretilerine uymak, okumak, Kur’an’ı anlamaktan geçmektedir. Yaşamı ve öğretileri ile binlerce yıl ötesinden hala ışığı ile insanlık sürecini aydınlatmaya devam eden Resullullah Efendimizi bu müstesna akşamda yad ediyoruz. Bugün her zamankinden fazla şefaatine muhtaç olduğumuz Peygamber Efendimize, onun ehli beytine salat ve selam olsun” dedi.

“İslam’da ahlak Allah’a itaat ve yaratılan her canlıya şefkattir" diyen CHP Milletvekili Özkes, “Ahlak, yaratandan ötürü yaratılanı hoş görmektir. Ancak ne yazık ki dini söylem ve sembollerin yoğunlaştığı bir süreçte olmamıza rağmen toplumsal bir sorun olarak nefret, hiddet, şiddet, ayrımcılık, haksızlık ve yolsuzluk ciddi şekilde artış göstermektedir. Güzel ahlakın kendisinde tamamlandığı bir peygamberin yolundayız. Böyle bir peygambere tabi olan İslam dünyasında ahlaki sorunlar diz boyuysa, sorunun muazzez dinimizde değil biz Müslümanlarda aranması gerekir. Sorunların son bulmasını diliyor, bu geceyi tertip eden Fethi Yaşar’a teşekkür ediyorum ve sevgililer sevgilisi Hz. Muhammed’i sizlerle birlikte anmaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Türk tasavvuf musikisi konseri ve kasidelerle devam eden programa, gençler de şiirleriyle renk kattı. Programa katılan vatandaşlara Yenimahalle Belediyesi tarafından karanfil dağıtıldı.

http://aygazete.com/yerel-haberler/ankara-haberleri/yenimahallede-kutlu-dogum-etkinligi-11509
Etiketler: Ankara, Ankara Haberleri