economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Yenimahalle'de Çanakkale Zaferi Türkülerle Kutlandı

Yenimahalle'de Çanakkale Zaferi Türkülerle Kutlandı
A- A+ A

Yenimahalle Belediyesi tarafından Çanakkale Kültür ve Dayanışma Derneği’nin işbirliği ve Türkiye Petrolleri’nin katkılarıyla Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yılı etkinlikleri kapsamında bir program düzenlendi. Aziz şehitlerimiz ve Mustafa Kemal Atatürk gecede türküler ve şiirlerle anıldı.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın ev sahipliğinde düzenlenen programa eski Çevre Bakanı Ahmet Hamdi Üçpınarlar, Çanakkale Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Turgay Maleri ve dernek yönetimi, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ahmet Meşe, Yenimahalle Belediye Başkan Vekili Mehmet Kartal, Belediye Başkan Yardımcıları Başar Bal, Yaşar Neslihanoğlu, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı. “100. Yılda Türkülerle Çanakkale” isimli programda kendisi de Çanakkaleli olan Şef Serbülent Yasun yönetimindeki Türkiye Petrolleri Türk Halk Müziği Korosu bir konser verdi. Yenimahallelilerin yoğun ilgi gösterdiği konser, Çanakkale Zaferi’nin anlatıldığı slayt gösterileri ile salonda bulunanlara duygu dolu anlar yaşattı.

İzmir Marşı’nı vatandaşlarla hep beraber söyleyen Başkan Yaşar, milletlerin tarihlerini ve kaderlerini değiştiren büyük olayların olduğunu belirterek, “Tarihimizin en şerefli sayfalarından ve kaderimizi belirleyen olaylardan en önemlisi Çanakkale Zaferi’dir. Çanakkale sadece muharebe alanında ki bir kahramanlık değil, tarih sayfalarından tamamen silinmek istenen bir ulusun diriliş destanıdır” dedi.

Yaşar, “Çanakkale’de var olma mücadelesi veren ecdadımız sayesinde kurtuluş savaşının fitili ateşlenmiştir. Çanakkale’de zafer kazanılmasaydı muhtemelen Kurtuluş Savaşı için ilk adım atılmamış olacak ve bugün bir Türkiye Cumhuriyeti’nden bahsedemeyecekti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Anafartalar tepesinde yaktığı bağımsızlık meşalesi Kurtuluş Savaşı’nın yolunu aydınlatmıştır. Yokluk içindeki vatan evlatları, teknolojik silahlarıyla vatan topraklarına hücum eden devletlere karşı Türk’ün ateşle imtihanını vermiş ve Çanakkale geçilmez haykırışını yapmıştır” diye konuştu.

Bilhassa gençlere seslenen Yaşar, “Ülkemizde Kurtuluş Savaşımızın dönüm noktaları, bayramları olan 19 Mayıs’ı, 29 Ekim’i, 23 Nisan’ı, 30 Ağustos’u unutmak, unutturmak, onları görmezden gelmek, onları küçük bir mesele saymak isteyenler olabilir. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin nasıl kurtarıldığını biliyoruz. Nasıl kurulduğunu biliyoruz. Emeği geçenleri biliyoruz. Bugün bu ülkeyi kuran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere demokratik laik cumhuriyete sahip çıkacağız. Çanakkale’yi de unutmayacağız, diğer milli bayramlarımızı da unutmayacak, unutturmayacağız” dedi.

Gecenin sonunda Çanakkale Kültür ve Dayanışma Derneği adına Yaşar’a plaket veren eski Çevre Bakanı Ahmet Hamdi Üçpınarlar, “Siyaset adamı hizmet etme sanatını ortaya koyan adamdır. İddia ediyorum Türkiye’nin bu anlayışla çalışan 3 belediye başkanından birisi Fethi Yaşar’dır. Ona bu plaketi vermek benim için büyük şereftir” dedi.

Başkan Yaşar da koro şefi Serbülent Yasun’a konser için çiçek vererek teşekkür etti.

http://aygazete.com/yerel-haberler/ankara-haberleri/yenimahallede-canakkale-zaferi-turkulerle-kutlandi-87398
Etiketler: Ankara, Ankara Haberleri