economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Sessiz Dünyalara Ses Olacaklar

Sessiz Dünyalara Ses Olacaklar
A- A+ A

Şanlıurfa Yenişehir Gençlik Merkezi’nin açtığı ‘İşaret Dili Kursu’na bayanların ilgisi büyük oldu. Bayanlar, aldıkları eğitimlerle işitme engellilerin gönül dünyalarına ulaşmayı hedefliyor.

Yenişehir Gençlik Merkezi, kentteki işitme ve konuşma engellilerin hayatının kolaylaştırılması amacıyla bayanlara yönelik işaret dili kursu açtı. 120 saatlik kursla bayanlar, engellilere yardımcı olmanın yanında kamu ve sivil alanlarda istihdam olanağı bulacak. 60 kişinin başvurduğu kursa bayan öğrenciler ve rehberlik hocaları yoğun ilgi gösterdi. İşaret dili kursundaki kursiyerler kurs sonrasındaki başarı durumlarına göre milli eğitim müdürlüğü onaylı sertifika alabilecekleri açıklandı.

‘ENGELLİLERE TERCÜMAN OLACAKLAR’

İşaret Dili Kursu Öğretmeni Aysel İnanır, yaptığı açıklamada, kursa gelen kişilerin engellilere tercüman olacağını söyledi. İnanır, şunları kaydetti:

”Bir buçuk yılı aşkındır Yenişehir Gençlik Merkezi’nde işaret dili eğitimi veriyoruz. Öğrencilerden kursumuza yoğun talep var. Çocuk gelişimi ve sosyal hizmetlerde okuyan, psikolojik danışmanlık ve rehberlik eğitmenleri kursumuza gelmektedirler. Hafta içi ve hafta sonu olarak olmak üzere iki grubumuz var. Kurs 120 saat sürmekle birlikte temel eğitim bilgileri olarak bin 870 kelimeyi karşılıklarıyla beraber öğretiyoruz. Kurs yaklaşık 2 ay sürüyor. Kursiyerlerin alacakları sertifikayla hem iş imkanına sahip olabilecekler hem de engelli arkadaşlarına bir nevi tercüman olacaklar. Biz de engelli vatandaşlarımıza bir nebze olsun faydalı olabilmeyi amaçlıyoruz.”

Kursiyerlerden Hilal Kılıç, ”Yenişehir Gençlik Merkezi’nde İşaret dili kursu görüyoruz. Hem bölümümüz gereği hem de engelli vatandaşlarımızla iletişim kurmak için bu kursu görüyoruz’’ diye konuştu.

Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi Medine Toprak da, ”Benim kursu almamdaki amaç işitme engelli insanlarla iletişim kurup onların duygu ve düşüncelerine tercüman olmaktır. Çocuk gelişimi bölümü öğrencisi olarak da bu kursu görmenin faydamıza olacağına inanıyorum” ifadelerine yer verdi.

http://aygazete.com/yerel-haberler/şanlıurfa-haberleri/sessiz-dunyalara-ses-olacaklar-91883