economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Cizre'nin Su Sorunu 'Su Arıtma Tesisi' İle Son Buluyor

Cizre'nin Su Sorunu 'Su Arıtma Tesisi' İle Son Buluyor
A- A+ A

Şırnak’ın Cizre ilçesindeki su sorununa kalıcı bir çözüm getirmek için çalışmalara başlayan Cizre Belediyesi, Devlet Su İşleri ile birlikte ilçenin 2045 yılına kadarki su ihtiyacını karşılayacak olan dev bir su arıtma tesisi kuruyor.

İlçedeki su sorunu çözmek adına arıtma tesisi kurma çalışmalarını hızlandıran Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Kadir Kunur, 2014 yılının ortalarında proje ve ihale aşamasını tamamladıkları Cizre Arıtma Tesisi için DSİ yetkilileri ile birlikte yer tespiti yaptı. 20 bin metrekareden fazla alan üzerinde kurulacak olan arıtma tesisi ile birlikte Cizre’nin içme, kullanma ve sanayi anlamında 2045 yılına kadar su ihtiyacı karşılanacak.

İlçeye yapılması planlanan arıtma tesisi ile ilgili açıklamalarda bulunan Devlet Su İşleri Nusaybin Şube Müdürü Abdulhalim Bilgin, arıtma tesisi için 2014 yılının ortalarında çalışmaların başlatıldığını söyledi. Bilgin, "Tesis şeklinde bir bütün olarak bir bölümü arıtma bir bölümü de içme suyu tesisi olduğu için farklı ihaleler yapıldı. İçme suyu çalışmasına geçen senenin ortalarında başlamıştık. Şimdi de arıtma tesisinin çalışmalarının başlaması ve yer tesisisin yapılması için çalışmalar yapıyoruz" dedi.

Yapılacak tesisin Cizre halkının 2045 yılına kadar içme, kullanma ve sanayi anlamda kullanma suyunu temin etmesinin amaçlandığını anlatan Bilgin, "Belediyenin vereceği destekle en kısa zamanda tesisi tamamlayıp halkın hizmetine açmayı düşünüyoruz. Cizre halkına hayırlı olsun. Bizler belediyenin arsa konusunda bize hızlı bir çözüm getirmesini bekliyoruz. Belediye arsa sorununu çözdüğü takdirde bizler hızlı bir şekilde çalışmalara başlayacağız ve en kısa sürede tesisin Cizre halkının hizmetine girmesini sağlayacağız. Tesisi 2016 yılında bitirmeyi hedefliyoruz. Nüfus artış hızını da göz önünde bulundurarak yapacağımızı tesis 2045 yılına kadar Cizre’nin sanayi, içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayacaktır" diye konuştu.

Bilgin ve yüklenici firma yetkilileriyle birlikte çalışmaları yerinde inceleyen Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Kadir Kunur da bu önemli projenin Cizre halkına hayırlı olmasını dileyerek, "Yıllardan beri Cizre’de bir slogan var, Dicle akar, Cizre bakar şeklinde. Yani susuzluktan çok sorun yaşamıştır halkımız. Bunun için çalışmalar başlatıyoruz ve çalışmalar sonunda en kısa sürede artık Dicle akacak ama Cizre bakmayacak. Cizre, Dicle’nin bütün nimetlerinden de yararlanacak. 2016 yılında tamamlamayı planladığımız projemizle Cizre halkının 2045 yılına kadar her anlamda su ihtiyacını sorunsuz bir şekilde karşılayacağız. Halkımıza hayırlı olsun. Halkımız en güzel hizmetlere layıktır" şeklinde konuştu.

http://aygazete.com/yerel-haberler/şırnak-haberleri/cizrenin-su-sorunu-su-aritma-tesisi-ile-son-buluyor-34017