economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Ülkü Ocakları Otizme Dikkat Çekti

Ülkü Ocakları Otizme Dikkat Çekti
A- A+ A

Isparta Ülkü Ocakları, "Dünya Otizm Farkındalık Ayı" nedeniyle Kaymakkapı Meydanı’nda bir etkinlik düzenledi

Isparta Ülkü Ocakları Başkanı Akif Çapraz eşliğinde düzenlenen etkinliğe ocak yöneticileri ve üyeleri de katılırken, programda MHP yöneticileri ve milletvekili adayları da hazır bulundu. Etkinliği değerlendiren Ülkü Ocakları Başkanı Akif Çapraz, "Birleşmiş Milletler tarafından Nisan ayını ’Dünya Otizm Farkındalık Ayı’ olarak ilan edilmiştir. Otizm sosyal ve iletişim becerilerinin oluşmasını engelleyen bir rahatsızlıktır. Ne yazık ki ülkemizde otistik çocuklarımızın tanımı bile tam olarak yapılamamıştır. Anne karnındayken tespit edilemeyen bu hastalığı bilinçli aileler bile 27 aydan sonra fark edebilmektedirler" dedi.

Çarpraz Türkiye’de 600 bin civarında otistik birey olduğunu belirtirken, "Sosyal yaşamın yanı sıra ailelerin her hangi bir sağlık problemiyle karşılaştıklarında çocuklarını bırakabilecek bir yer bulunmamaktadır. Bunun için özel bir kuruluşun devlet tarafından açılması gerekmektedir. Otistik çocuk sahibi ailelerin kamu kuruluşlarında pozitif ayrıcalıklarının da artırılması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki otizm bir hastalık değil, farklılıktır. Otizmin farkında olmalıyız onların yanında olmalıyız" dedi.

Ülkü Ocakları Başkanı Akif Çapraz konuşmasının ardından, ülkücüler etkinlik alanına asılan ve üzerine "Isparta Ülkü Ocaklarıyız, Otizmin Farkındayız" yazılı bez üzerinde özel hazırlanmış boyayla otizmin simgesini oluşturdular.

http://aygazete.com/yerel-haberler/ısparta-haberleri/ulku-ocaklari-otizme-dikkat-cekti-76234