economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Cizre'de 15 Şubat Yürüyüşünden Sonra Olaylar Çıktı

Cizre'de 15 Şubat Yürüyüşünden Sonra Olaylar Çıktı
A- A+ A

Şırnak’ın Cizre ilçesinde, Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye getirilişinin 16. yıl dönümü dolayısıyla yürüyüş yapıldı. Yürüyüşten sonra çıkan olaylara polis müdahale etti.

Cizre ilçesinde Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye getirilişinin 16. yıl dönümü dolayısıyla esnaf kepenk açmazken, HDP ve DBP ilçe örgütü tarafından yürüyüş yapıldı. HDP ve DBP öncülüğünde Sur Mahallesi Nevruz alanında toplanan kalabalık grup, pankart ve dövizlerle önce Nusaybin Caddesi’ne çıktı, ardından da Dörtyol Kavşağı’nda doğru yürüyüşlerine devam etti. Grup, sloganlar eşliğinde Dörtyol Kavşağı’na olaysız bir şekilde vardı ancak yüzleri maskeli bir grup ile polis arasındaki olaylar nedeniyle grup ilerleyemedi.

Kalabalık arasında bulunan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, emniyet yetkilileri ile telefonla görüşerek, zırhlı araçların geri çekilmesini istedi. Polisin geri çekilmesi ile grup Dörtyol Kavşağı’na geldi. Burada grup adına HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız Kürtçe bir açıklama yaptı. Akabinde yapılan oturma eyleminden sonra kalabalık Nur Mahallesi’nde bulunan parti binasına gitti.

Kalabalığın dağılmasıyla birlikte ara sokaklardan çıkan ve çoğunluğunu küçük yaştaki çocuklardan oluşan yüzleri maskeli bir grup gösterici yola barikatlar kurup, trafiğe kapatmak istedi. Polisin dağılmasını beklediği gurup, zırhlı araçlarına taş, havafişek ve molotof kokteylleri ile saldırınca güvenlik güçleri tazyikli su ve biber gazı ile eylemcilere müdahale etti. Eylemcilerin yola koyduğu barikatlarda polisler tarafından yoldan kaldırıldı.

Öte yandan dün gece çıkan olaylardan sonra Nur Mahallesi’nde bulunan bir PTT Şubesi kimliği belirsiz kişiler tarafından tahrip edildi. Şubedeki ATM cihazını da kıran kimliği belirsiz kişi veya kişiler ATM’deki paraları da yanlarına alarak ortadan kayboldu.

Cizre’de dün gece başlayan ve bugün de devam eden izinsiz gösteriler ilçenin farklı yerlerinde devam ediyor.

http://aygazete.com/yasam-haberleri/cizrede-15-subat-yuruyusunden-sonra-olaylar-cikti-39159