economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Çayan Birben Davasının 4. Duruşması Görüldü

Çayan Birben Davasının 4. Duruşması Görüldü
A- A+ A

Yalova’da, 2 yıl önce kavgaya müdahale eden polislerin sıktığı biber gazından etkilenerek hayatını kaybettiği ileri sürülen Çayan Birben’in ölümüyle ilgili davanın 4. duruşmasında, Birben’in bulunduğu kafenin kamera kayıtlarının yeniden incelenmesine karar verildi.

22 Haziran 2012 tarihinde çıkan kavgada, polislerin biber gazı sıkması sonrası fenalaştığı iddia edilen Çayan Birben, kaldırıldığı Yalova Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetmişti. Olayın ardından polisler Tekin C., İbrahim B., Ercüment K. ve Serhan A. Y. hakkında, ’taksirle ölüme sebebiyet vermek’ suçlaması ile Yalova Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı.

Davanın 4. duruşması görüldü. Davacı avukatları Sabri Kuşkonmaz ve Halis Yıldırım, olayın meydana geldiği internet kafenin kamera kayıtlarının silindiğini ve delillerin karartıldığını iddia etti. Kuşkonmaz, "Kamera kayıtlarının bulunması için kafeye ait hard diskin bulunması ve incelenmesini istiyoruz" dedi.

Mahkeme, internet kafenin kamera kayıtlarının yer aldığı hard diskin Ankara Jandarma Kriminal Laboratuvarı’na gönderilerek incelenmesine karar verdi. Duruşma, 30 Haziran 2015 tarihine ertelendi.

Mahkeme çıkışında basın mensuplarına kısa bir açıklamada bulunan ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, "Çayan Birben kardeşimizi kaybettik. Bizim bu davayı sebeplenme sebebimiz, Çayan Birben’in ölümünden sorumlu olanların gerekli cezayı alması ve biber gazının yasaklanması içindir. İç Güvenlik Paketi yürürlüğe girerse Çayan Birben gibi olaylarla daha çok karşılaşacağımızı düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Birben’in yakınları slogan atarak adliyeyi terk etti.

http://aygazete.com/yasam-haberleri/cayan-birben-davasinin-4-durusmasi-goruldu-27717
Etiketler: Yalova, Yalova Haberleri