economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Tbmm İdare Amiri Uzunırmak'tan Hakan Fidan Açıklaması

Tbmm İdare Amiri Uzunırmak'tan Hakan Fidan Açıklaması
A- A+ A

TBMM İdare Amiri ve MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın milletvekili adaylığı için istifasını açıklamasını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bakanlar Kurulu’na başkanlık etmesini eleştirdi.

MHP Aydın Efeler İlçe Kongresinde konuşan MHP Aydın Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Ali Uzunırmak, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın AK Parti’den milletvekili aday adayı olmak için istifasını açıklamasını çok garip bulduğunu belirten MHP Aydın Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Ali Uzunırmak, “MİT Müsteşarı Hakan Fidan AK Parti’den Milletvekili adaylığı için istifa etmiştir. Bu neyi göstermiştir bu Türkiye’nin bir demokrasi parlamenter düzeni içinde yönetilmeyip bir istihbarat devleti olduğunun ve bir muhaberat devleti olduğunun yangın fişeğidir. Bütün kumpaslar devletin içindeki bütün yapılanmalar hepsi burada kendisini ele vermiştir. Batı demokrasilerinde, hukuk devletinde, hukukun üstünlüğü savunan bir devlette devletin bazı kurumlarının siyasi dokunulmazlık içersinde bu seviyede temsil edilmesi mümkün olmamıştır. Bu neyi göstermiştir; Bu devletin kurumlarının parti kurumuna dönüştürüldüğü ve hatta daha ilerisinde parti devletinden daha öteye Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsında kişi devletine doğru Türkiye’nin adım adım sürüklendiğinin göstergesidir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bakanlar Kurulu’na başkanlık etmesini eleştirerek bunun sadece istisna hallerde gerçekleştirilebileceğini ifade eden Uzunırmak, “Bir taraf genel başkanı gibi partileri eleştiriyor. Meydan mitingleri yapıyor. Siyasete direk müdahalede bulunuyor. Anayasal sorumluluğu olmadığı halde Cumhurbaşkanı, ‘İstisna hallerde Bakanlar Kurulu’na başkanlık’ yapar. Çünkü o istisna haller özel durumlardır. Cumhurbaşkanı’nın vatana ihanet dışında yargılanması mümkün değildir. Oysa ki siyasi icra makamı yürütme hükümet politikalarının tayini TBMM tarafından çeşitli yollarla ve hukuk denetimi ile denetlenir. Sayın Cumhurbaşkanı Meclis tarafından denetlenmen mümkün değil yasal yollardan denetlenmen mümkün değil. Bakanlar Kurulu’nu istisnanın dışında toplayıp paralel bakanlar kurulu kurarak hükümet politikalarına müdahil olmanın hesabını kime karşı vereceksin. Yeminine inanmamız mümkün değil” ifadelerine yer verdi.

http://aygazete.com/siyaset-haberleri/tbmm-idare-amiri-uzunirmaktan-hakan-fidan-aciklamasi-86662
Etiketler: Aydın, Aydın Haberleri