economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Sp Ve Bbp Liderlerinden Açıklama

Sp Ve Bbp Liderlerinden Açıklama
A- A+ A

‘Milli İttifak’ adıyla birleşen Saadet Partisi (SP) ve Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) liderleri, Gaziantep’te bir otelde verilen kahvaltının ardından açıklamalarda bulundu.

SP Gaziantep İl Başkanı Mehmet Karalar ve Milli İttifak’ın Gaziantep milletvekili adayı İhsan Kaya’nın selamlama konuşmalarının ardından SP ve BBP liderleri konuştu.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, BBP ve SP’nin geçmişinin çok eski olduğunu söyledi. SP’nin özellikle ‘milli görüş’ geleneğinden geldiğine vurgu yapan Destici, geçmişinde çok güçlü durumda olduğunu ve çok sayıda iktidar gördüğünü vurguladı.

Destici, “BBP çok değişik zamanlarda mecliste bulunmuş, iktidar olmasa bile dışarıda iktidarlar kurdurmuş ve çok etkili roller oynamış. Yani her iki siyasi partimiz de çok yüksek bir tecrübeye sahip. İki parti olarak hem siyasal anlamda hem seçim anlamında çok seçimler görmüşüz. Bu anlamda iki deneyimli partiyiz. Ülkemizin, coğrafyamızın içinde bulunduğu şartlar bu işbirliğini yapmamızı zorunlu, zaruret bir hale getirmiştir. Bu işbirliğiyle ilgili, yine saha çalışmaları yaptık. Yani netice alamayacağımız bir işe girişmedik. Mutlaka ama mutlaka Allah’ın izniyle neticeyi alacağız. Milletimize bunu sorduk, böyle bir işbirliğine oy verir misiniz dediğimizde, evet biz bu iş birliğine oy vereceğiz cevabıyla karşılaştık. Tekrar dönüp seçmene bu kararınız kesin midir diye sorduğumuzda ise bu seçmenin 8,1’i kararımız kesindir, 8.9’u da ihtimaldir cevabını verdi. Yani biz kesinin üzerinde ihtimal diyenlerin yarısının bile oyunu alırsak çok rahat bir şekilde barajı geçtiğimizi gördük. İnşallah bu iş birliğini ilan etmekle birlikte zaten Milli İttifak’ın baraj problemi kalmayacaktır” dedi.

SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak ise CHP’ye yönelik eleştirilerde bulundu. Kamalak, "CHP Genel Başkanı diyor ki biz asgari ücreti en az bin 500 lira yapacağız. Biz onu yıllardan beri söylüyoruz. Ölçü belli. Açlık sınırının altında bir asgari ücret tespit edilemez, bunu söylüyoruz. Öbür taraftan diyoruz ki bugün 600-700 liraya geçinmeye çalışan emeklilerimiz var. Allah aşkına bir sosyal hukuk devletinde, ömrünü bu millete hizmet ile geçirmiş olan emeklilere 600-700 lirayı reva görmek caiz midir? Bunun hukuk devletiyle, vicdanla, adaletle, insanlıkla bağdaşan bir tarafı var mı? Misalin çift maaş, ikramiye, onu diyor CHP. Biz yıllardan beri ne diyoruz? Yaşanabilir bir Türkiye, yeniden bir Türkiye ve yeni bir dünya. Gazetelere bakıyorum, sol sayfada tam boy CHP ilan veriyor. Tanıtım reklamı yapıyor. Biz ‘yaşanabilir Türkiye’ diyoruz 40 yıldan bu yana. O ‘yaşanacak Türkiye’ demiş. Biz BBP ile SP bir ananın iki oğlu gibiyiz” diye konuştu.

Programa milletvekili adayları Eyyüp Kılıç, Ayşe Demirçubuk, Ahmet Anar, Atilla Akbulut, İlyas Göbelek, Mehmet Hayri Gören, Abdullah Öztürk, Ahmet Necati Ülker, Atilla Gökçek, Şıhmüslüm Yıldırım ve Mehmet Gökçek ile çok sayıda partili katıldı.

http://aygazete.com/siyaset-haberleri/sp-ve-bbp-liderlerinden-aciklama-27248