economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Ömer Faruk Öz, Tbmm'de Basın Toplantısı Düzenledi

Ömer Faruk Öz, Tbmm'de Basın Toplantısı Düzenledi
A- A+ A

AK Parti Malatya Milletvekili, TBMM İdare Amiri, Türkiye-KKTC Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Ömer Faruk Öz, KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimleri dolayısıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) bir basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasına KKTC Cumhurbaşkanı seçilen Mustafa Akıncı’yı kutlayarak başlayan Ömer Faruk Öz, basın toplantısının sonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Anavatan kavramı üzerinden başlatılan tartışmalara da değinen Öz, polemiğin 7 Haziran seçimleriyle ilişkisine dikkat çekti.

Ömer Faruk Öz, “Kuzey Kıbrıs bizim için diğer ülkelerden bir ülke değildir. Kuzey Kıbrıs’ın bağımsız bir devlet olduğunu tanıyan ilk ülke Türkiye’dir" dedi. Kuzey Kıbrıs’ın uluslararası arenada tanınır bir devlet olması noktasında da en büyük gayretin AK Parti hükümetleri döneminde gösterildiğini anlatan Öz, şöyle konuştu: "Bu bağlamda birçok ülkede büyükelçilikler, temsilcilikler açılmaya devam edecek. Burada Anavatan bir gönüldür. Kıbrıs Türk halkının da Anavatan’dan gayri bir şey düşündüğü söz konusu değildir. Çünkü Kıbrıs, Anavatan ve Kuzey Kıbrıs’taki Türk halkının büyük bir bedel ödemesiyle bugünlere gelmiştir. Dolayısıyla Kıbrıs Türk halkının hiçbir zaman Anavatan sözünden rahatsızlık duyacağı kanaatinde değilim.”

Türkiye’de yaklaşan genel seçimlerin söz konusu olduğunu anlatan Öz, şunları kaydetti:

"Bu genel seçimler öncesinde Türkiye’deki siyaseti dizayn etmek isteyen uluslararası üst akıllar, Kuzey Kıbrıs’taki Cumhurbaşkanlığı seçimi ve seçim sonrasında seçilen Sayın Cumhurbaşkanının söylemleri ile belki Türkiye’deki yaklaşan seçimler noktasında farklı bir algı oluşturmaya çalışıyor olabilirler. Şunu özellikle belirtmek istiyorum ki Sayın Cumhurbaşkanı Akıncı’nın da 7 Haziran’dan sonra güçlü bir şekilde tekrar iktidara gelecek olan AK Parti ile en yakın çalışma mesaisi içerisinde olacağından zerre miktar kuşkumuz yoktur. 7 Haziran öncesi, şu anki açıklamalarını sadece Akıncı’nın değil, belli uluslararası üst aklın ortaya koyduğu bir proje olarak görüyorum. Ama inanıyorum ki Sayın Akıncı da Kıbrıs Türk halkının çıkarlarını koruma ve kollama noktasında, Türkiye Cumhuriyeti ile kendisinden önceki cumhurbaşkanları ve yöneticilerinin göstermiş olduğu ilişkileri aynen devam ettirecektir."

http://aygazete.com/siyaset-haberleri/omer-faruk-oz-tbmmde-basin-toplantisi-duzenledi-74665