economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Milli İttifak Frankfurt'ta Seçim Vaatlerini Anlattı

Milli İttifak Frankfurt'ta Seçim Vaatlerini Anlattı
A- A+ A

Saadet Partisi Avrupa Koordinatörlüğü, BBP ile kurulan Milli İttifak oluşumu Almanya’nın Frankfurt kentinde iktidar olmaları halinde seçim vaatlerini anlattı.

SP ve BBP’li Avrupa kökenli milletvekilleri adayları Almanya’nın Frankfurt kentinda basın toplantısı düzenledi. Toplantıda SP Avrupa Koordinatörü Abdussamet Temel, İttifak’ın iktidar olması halindeki vaatlerini basın mensuplarıyla paylaştı. Avrupa ülkelerinden 9 aday gösteren Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisinin ortaklaşa oluşturdukları Milli İttifak’ın en çok aday gösterttiklerini belirten Saadet Parti Avrupa Koordinatörü ve Ankara 2. Bölge adayı Abdüssamet Temel, dört adayın Saadet Parti ve 5 adayın da BBP kontenjanından aday yapıldığını belirterek, Milli İttifak’ın yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına verdiği bir değerin göstergesi olduğunu söyledi. Temel, Avrupa seçim çalışmalarına hakkında Avrupa’daki STK’ların genel Merkezlerini ziyaret ederek başladıkların belirterek, Milli İttifak’ı oluşturan partilerin secim beyannamesinin ana başlıklarını okudu.

İttifak’ın diğer ortağı Büyük Birlik Partisi Uşak Milletvekili adayı Altan Aras da "Niye Milli İttifak" konulu bir konuşma yaptı. Türkiye’nin iç politikadan dış politikaya, eğitimden ekonomiye tarımdan sanayiye Türkiye’nin milli bir duruşa, milli bir dünya görüşüne, milli bir iradeye ihtiyacı olduğunu belirten Aras, “Bu ihtiyaçtan dolayı millete ait olan değerleri korumak, milletin birliğini, vatanın bütünlüğünü korumak milli devleti ayakta tutmak için Milli İttifak sağlanmıştır” açıklamasında bulundu.

Saadet parti Çorum Milletvekili adayı Mehmet Baloğlu da Milli İttifak’ın iktidara gelmesi halinde Avrupa ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşlarına vaatlerini sıralayarak, bedelli askerlikten alınan bedeli ve pasaport ücretlerini almayacaklarını, Avrupa’nın bir seçim bölgesi olarak gelecek seçimlere hazırlanacağını söyledi. Milli İttifak’ın oluşmasında adaletin sağlanması için bir araya geldiklerini belirten Baloğlu, “Meclis iki kutuplu bir hale geldi. Kendileri çalıp kendileri oynuyorlar. Oysa o meclisin içinde orada temsil edilmeyen dışarda kalan çok ciddi seçmenimiz var. Onların dertleri görüşleri yani vatandaşlarımız meclisin içinde adil temsil edilmiyor. Milli İttifak enerjisi sinerjiye dönüşerek meclise girecek bu iki kutupluluğa son verilecek. Adil bir şekilde insanımız meclisin içerisinde temsil edilecekler. Türkiye’de şöyle bir baskı ve korku veriyorlar; barajı aşamayacak partilere oy vererek oylarınızı israf etmeyin diyorlar. Herkes kendine göre anket yaptırıyor ve herkes istediğine göre neticeleri açıklıyor" dedi.

Baloğlu, 2011 seçimlerinde il genel meclis üyelerinin seçiminde Saadet Partisi’nin 5,20 oranında, BBP’nin ise 2,05 oranında oy aldığını hatırlatarak, "Toplandığında bu oran 7,5 oluyor. Bundan dört yıl önce ittifaksız iki partinin kendi başına girdiği seçimlerde aldığı oy oranıdır. Şu an milli bir ittifak durumu söz konusudur. Milli İttifak’ı millet kurdu ve bu iki parti de onun gereklerini yerine getirmek için bir araya geldi. Milli İttifak’ın adını bizzat millet kendisi koymuştur. Hatta bu ittifakın içinde millet üçüncü bir partiyi görmek istiyordu. Taban hala MHP’nin ittifaka girmemesinin sıkıntısını yaşıyor. Şayet o şekilde bir ittifak oluşsaydı yüzde 30’ların üzerinde bir netice ortaya çıkıyordu. Milli İttifak büyük bir çoğunlukla milli bir iktidar olacaktı. Bu gün SP ve BBP’nin oy oranları birilerinin dediği gibi küçük oy oranları değildir. Tabandan gelen talep mevcut iktidardan kurtulmak istemektedir. Bundan dolayı da ulaştığımız rakamlar barajın çok çok üstündedir. Baraj sorunundan dolayı bir endişeniz olmasın. Baraj Milli İttifak tarafından patlatılacaktır. 7 Nisan’da açıklanan milletvekili listelerinden sonra baraj sorun olmaktan çıkmıştır. Milli İttifak’ın liderlerinin ağzında herhangi bir baraj problemi cümlesi yoktur. Milli İttifak olarak 7 Haziran’da milli iktidar yürüyüşü gayreti, hazırlığı içerisindeyiz” diye konuştu.

http://aygazete.com/siyaset-haberleri/milli-ittifak-frankfurtta-secim-vaatlerini-anlatti-60791