economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Iğdır'da Nevruz Kutlaması

Iğdır'da Nevruz Kutlaması
A- A+ A

IĞDIR (İHA) – Halkların Demokrat Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Seçim barajlarıyla halkımızın temsiliyet gücünü çaldınız" dedi.

Iğdır’da, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile Halkların Demokrat Partisi (HDP) tarafından Kılıçlar Anıtı arkasındaki boş alanda yapılan Nevruz kutlamalarına HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, DBP-HDP Iğdır il, ilçe ve belde eş başkanları, belediye eş başkanları, Iğdır il genel meclis üyeleri ile vatandaşlar katıldı. Kutlamalarda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, “2015 Nevruz’undaki bu direnişimiz ve bu bayramımız onları daha çok üzecek, onları daha çok telaşa, paniğe sürükleyecek” dedi.

“BARAJLARLA HALKIMIZIN TEMSİLİYET GÜCÜNÜ ÇALDINIZ”

Yüksekdağ, seçim barajı ile Kürt halkının temsiliyet gücünün çalındığını ileri sürerek, “Bize diyorlar ki ‘neyiniz eksik?’ Bizden çaldığınız oylar eksik her şeyden önce. Siyasi temsiliyetteki antidemokratik faşist o seçim barajınızla halkımızın siyasi iradesini çaldınız, oylarımızı çaldınız. Temsiliyet gücümüzü çaldınız. İşte biz bizden çaldıklarınızı almak için mücadele ediyoruz. Bizden çaldığınız o demokratik hakları da o oyları da sizden söke söke alacağız” şeklinde konuştu.

Iğdır’ın bütün halkların bir arada yaşadığı bir şehir olduğuna vurgu yapan Yüksekdağ, “Iğdır bütün halkların bir arada yaşadığının en güzel örneğidir. Iğdır’da; emeğiyle ve onuruyla bu topraklarda eşitçe, kardeşçe bir arada yaşamak isteyen kardeşlerimizi birbirinden ayırmaya çalıştılar. Biz Mezopotamya ve Ortadoğu topraklarında nasıl tüm ezilen halkları bir araya getirdiysek, kardeşliğin mimarı olduysak ve o halklarımızın yaşamını, onurunu, özgürlüğünü, şerefini savunduysak, Iğdır halkının da onurunu, şerefini sonuna kadar biz savunacağız. Iğdır’da kardeşliğin teminatı özgürlük mücadelesidir” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından HDP Eş Başkanı Yüksekdağ ve beraberindekiler Nevruz ateşini yaktı. Kutlamalar, sanatçı Agiri Jiyan ile Özlem Gerçek’in verdiği konserle olaysız bir şekilde son buldu.

http://aygazete.com/siyaset-haberleri/igdirda-nevruz-kutlamasi-22777